PARAMEDYA

Hanife SERTER

Bankacılıkta yeni moda! Bıktır istifa etsin!

HANİFE SERTER YAZIYOR: Bankalar bu dönemde tazminatlar ödemek, ikale sözleşmeleri ve işe iade davaları ile  uğraşmak istemedikleri için çalışanların ne kadarını bezdirerek  istifa ettirsek bizim için kar diye bakıyorlar 

Vadeli mevduattan vadesiz yaratmak!

Eskiden temdit edilmesi bir gün iki gün unutulmuş , aksamış hesaplar için şubelere teftiş giderdi . Şimdi müşterisini kandırıp vadesizde tutmayanlar için teftiş geliyor. Hanife Serter, dünden bugüne vadesiz aşkını yazdı:

Bu İŞ tam SİZLİK !

Hanife Serter, bankacıların en büyük korkusu işsizliği yazdı: İşsizlik, İşten atılma deyince sizi korkutan o düşünceye odaklanın, gözünüzde canlanan tabloyu tanımlayın. Ne olur ? İşten atıldınız diyelim , işsiz kaldınız ? En kötü ne  olur?

Kurumsal dayak ve sonrası...

Bir kadın bankacının yediği dayak sektör çalışanlarının durumunu gözler önüne serdi. Bir yandan kurumsal dayak, bir yandan dışarda...Hanife Serter yazıyor:

Bankacılık sektöründe dedikodu

Dedikodunun kurum kültürü haline geldiği yapılarda İletişim net değil bulanıktır.  İletişimin bozuk olduğu kurumlarda ise çöküş kaçınılmazdır. Hanife Serter, bankacılık sektöründeki virüsü yani dedikoduyu yazdı:

Konuşan ve susan bankacılar

Hanife Serter,  korkan ve susan bankacıları yazdı. Neden susuyorlar ve en önemlisi neden korkuyorlar? Örnekleriyle konuşan ve susan bankacılar:

Türk işi bankacılık!

Bankacılık sektörü korona günlerinde aldığı hızlı karar ve tedbirlerle çalışanına değer verdiğini gösterdi. Peki sonrası ne oldu? Hanife Serter yazıyor:

Evli, Mutlu ve çocuklu bir şubeci!

Hanife Serter, bu hafta köşesini bir bankacıya bıraktı. Evli, mutlu ve çocuklu bir şubecinin yaşadıkları. Bu şubeciyi sizde hemen tanıyacaksınız!

Bankalarda Yıllık İzin Kabusu

Bankalar şimdi de personelin yıllık izinine göz dikti. Hanife Serter yazıyor:

Bankacılara Teşekkür!

Ekonominin can çekiştiği günlerde bankacıların özverili çalışmaları da büyük bir teşekkürü hak ediyor.

Evde çalışma mobbinge dönüştü!

Bankacının hedefi, stresi biter mi , bitmez...Şubede de çalışsa, evde de çalışsa, uzaya bile gönderilse o stres yaratılacak. Bankacılığın temeli, iş yapış modeli, ham maddesi bu stres. Hanife Serter, evden çalışan bankacıları yazdı:

Bankacının canı krediye feda mı olsun!

Kamu bankalarının iş ve müşteri yoğunluğu bankacılara adeta nefes aldırmıyor. Hafta içi akşam ve hafta sonu mesaileri ile kesintisiz çalışma düzenine geçen bankalar var. Kredi ve para dağıtıyorlar . Çalışanlar tedirgin , yorgun, üzgün. Kendini değersiz hisseden de var, "vatan" için canımız feda diyerek çalışan da.

Korona Günlerinde Mobbing!

Hanife Serter, ruhunu şeytana satan banka yöneticilerini yazdı:Ben artık bu kadarına pes diyorum. Bu yüzsüzlük karşısında şapka çıkartıyorum. Yetmiyor havlu atıyorum. Yine yaptılar yapacaklarını.

Bankacılıkta olmaz denilen oldu!

Yıllık iznini bile zor isteyen, zor kullanan bankacılar idari izin ile evlerine yollanıyor... Sürekli arttırılan hedefler ilk kez sıfırlanıyor. Maaşına zam alamayanlar şimdi  fazladan prim alıyor. Kıravatsız evden çıkamayanlar, rahat kıyafetlerle işbaşı yapıyor..HANİFE SERTER yazıyor:

Bankaların koronavirüs tedbiri nedir?

Korona için her sektör kendi çapında tedbir alıyor. Havayolları uçak kaldırmıyor, AVM'ler kapıtılıyor, kolonya ve maske satışı patlıyor. Peki  200 bin insanın çalıştığı ve milyonlarca insanın girdiği çıktığı bankalarda tedbir alındı mı? HANİFE SERTER yazıyor:

Bankalar neden hep kadınları işe alıyor?

Hanife Serter, bankaların son yıllarda neden hep kadın personeli tercih ettiklerini yazdı.

Yönetenlerin vicdanı dilsiz mi?

Bankalar ile ilgili yeni düzenleme yarın devreye gidiyor. Hanife Serter, banka yöneticilerini geçmişte yaptıklarının vicdan muhakemesini yapmalarını istedi: Sizin ahlakınız kör, vicdanınız dilsiz mi ? Durun... Dinleyin... Hatırlayın. Vicdan neydi ?

Bilmemek ayıp değil. Bile bile Mobbing yapmak ayıp.

HANİFE SERTER, bir iş yeri kanseri olarak da tanımlanan mobbingi yazdı. Geçen hafta mobbing panelinde konuşan Serter'den rehber niteliğinde bir yazı:

Bankalar yeni komisyon peşinde!

Usta bankacı Hanife Serter, bankaların toplam sayısı 2 bin 400 olan komisyonların nasıl ve kimler tarafından icat edildiğini yazdı:

Bankacıya Zam mobbingi

Bankacılık sektörü mobbingin her türlüsünü gördü ama maaş mobbingini yeni görüyor. Sektörde şimdi de çalışanlara zam mobbingi yapılıyor. HANİFE SERTER Yazıyor:

Kayıtlar: 21 - 40 , Toplam: 161