PARAMEDYA

Erol TAŞDELEN

Bankalar son yılların en yüksek net karlılığını yakaladı

Bankacılık sektörü bu yılın ilk çeyreğinde bilançolarını yüzde 8.5 büyüterek son yılların en yüksek net karlılığını yakaladı. Erol Taşdelen, bankacılık sektörünün analizini yaptı.

Bankalardaki Toplam Mevduat USD bazda düştü

Erol Taşdelen yazıyor: Yerli Özel ve Yabancı bankalardaki mevduatların Kamu Bankalarına göre Yabancı Mevduat oranlarının daha fazla olması “bu bankalar müşterilerini dövize mi yönlendirdi” sorusunu da kala getiriyor.

Kırmızı Hat!

İhtalatta kırmızı hat uygulamasına geçildi. Bu uygulama yeni dönemde ne getirecek ne götürecek. Dahası nedir bu Kırmızı Hat? Erol Taşdelen yazıyor:

Hangi banka kredi verdi hangisi vermedi?

İşte iş dünyası ve ekonomi yönetiminin bankalarla kavga etmesine neden olan veriler. Hangi banka daha çok mevduat toplayıp, daha az kredi verdi ve daha önemlisi gelirini komisyonlara bağlayan bankalar hangileri?

Bankalar 50 milyar USD’yi ne yaptı?

İşte TOBB'un ve iktidarın bankaları kredi vermemekle suçlamasına neden olan rakamlar: Bankalar geçen yıl dolar bazında mevduatını 50 milyar dolar arttırırken, kredilerini sadece 1 milyar dolar arttırdı.İşte rakamlar ve usta bankacı Erol Taşdelen'in analizi:

Korona Ekonomi Krizi kapıda mı?

Korona salgını ekonomiyi ve bankacılık sektörünü nasıl etkileyecek? Dijitalleşme sürecindeki bankalar personel çıkartacak mı? Tüm bu sorulara usta bankacı-ekonomist Erol Taşdelen yanıt veriyor:

Taşdelen: Bankalara haksızlık yapılıyor

Başta TOBB olmak üzere bir çok ilin Ticaret Odası bankaları kredi vermemekle suçluyor. Paramedya yazarı usta Bankacı Erol Taşdelen, "Bankalara haksızlık yapılıyor"dedi. İşte Erol Taşdelen'in yorumu:

Korona günlerinde Aşk ı  Banka

Korona nedeniyle bazı vaka görünen şubeler kapatılırken, bazıları ise bölge yöneticisi kararı ile çalışmaya devam etti. Oysa buna o ilin Sağlık Müdürlüğü karar vermeli. Erol Taşdelen, bankacılık sektöründe korona tehlikesini yazıyor:

Paranızı korudunuz, personelinizi koruyamadınız

Bankalar akıllı bir operasyonla korona tedbirini aldılar. Değerli paralarını korudular ama personelleri bir bir virüse yakalanıyor. Bankaları iki hafta önce uyaran EROL TAŞDELEN yazıyor: 

Korona19 Savaşında Faşist Bankacılar

Ağızlarına maske taktırıp, binlerce çalışanını risk altında şubelere gönderen Banka CEO'ları nerede? Kaç tanesi hangi şubeye gidip, yanınızdayız dedi? EROL TAŞDELEN yazıyor:

Bankalar Kapanabilir mi?

Korona virüs sebebiyle en tehlikeli sektör olduğu ortaya çıkan bankalar kapanabilir mi? Usta bankacı Erol Taşdelen bu soruya yanıt veriyor:

KORONA19’da riskli sektör : BANKACILIK

Dikkat!  Koronavirüs için en tehlikeli sektör bankacılık. Banka şubelerinden ve ATM makinalarından tüm Türm Türkiye'ye virüs yayılabilir.Erol Taşdelen, bankacılık sektöründeki büyük tehlikeyi yazıyor:

Bankaların “öldük bittik” kara propagandası

Haksız alınan komisyonlara sınırlama getirmesi bankaların devleti şube kapatıp personel çıkartmakla tehdit etmesine neden oldu. Peki gerçekten bankalar bu kararla zarar mı edecek? İşte bankaların kara propagandasını ortaya koyan veriler: Erol Taşdelen yazıyor:

Bankalara 106 milyar liralık fren!

Bankalar bugün itibariyle 2 bin 400 adet masraf ve komisyondan sadece 50'sine para alabilecek. Geçen yıl 106 milyar lirayı vatandaşın cebinden alan bankalara getirilen sınırlama bugün başladı. Yeni düzenleme vatandaşa ne kazandıracak bankaya ne kaybettirecek? Erol Taşdelen yazıyor:

Bankacılıkta Komisyonculuk dönemi kapanıyor

Vatandaşlar ve tüm şirketler için 1 Mart'ta yeni bir dönem başlıyor. Bankaların aldığı 2 bin 400 adet komisyon ve ücret 1 Mart tarihinden itibaren 50'e düşürülüyor. Yeni düzenleme hayatımızda neleri değiştirecek? Erol Taşdelen yazıyor:

Ya “Temiz Bankacılık” yapacaksınız ya da bu diyardan gideceksiniz

EROL TAŞDELEN, BDDK kararını yorumluyor: BDDK aynı zamanda yasal süreç başlatarak suç duyurusunda da bulunup konuyu yargıya taşımalı. Yok öyle banka karları düşerken Üst Yöneticilere zam üzerine zam yapıp Prim havuzunda yüzmek. Maskeniz düştü, gerçekler ile er ya da geç yüzleşecektiniz : GÜNAYDIN!

Bankaların e-haciz vurgunu!

Bankalar devletin çeşitli kurumlarına olan borç nedeniyle e-haciz koyduğu hesaptaki paralar bankalar tarafından vadesiz olarak kullanılıyor. EROL TAŞDELEN yazıyor:

Esnafı Temerrüt Faizi Batırıyor!

EROL TAŞDELEN YAZIYOR: 15-20’den kullanmış bir krediye yüzde  50-60 temerrüt faizi hangi vicdana, mantığa, etik kurala sığar. Bankalar, düşene bir tekme daha vuruyor. Varlık Şirketlerine Kredinin yüzde 5 değerine çok kolay satabiliyorlar ama.

Bankacının Bankaların İtibarı var(mı-ydı) !

Bankalar en çok itibara önem veriyor. Emekliye işsizlik sigortası, arabası olmayana kasko yapan bir banka müşteri nezdinde ne kadar itibarlıdır? Erol Taşdelen bankaların itibarlarını nasıl yok ettiklerini yazdı:

Hop nereye : Daha Komisyon iadesi yapacaktınız!

Bazı yabancı sermayeli banka yöneticileri  terfi ayağı ile Türkiye'den kaçıyor. Bazıları ise hastayım bahanesiyle gitmek istiyor. Yok öyle bir şey! Sisteme verdiğiniz zarar ve haksız komisyonların hesabını vermediniz!

Kayıtlar: 21 - 40 , Toplam: 110