PARAMEDYA

Erol TAŞDELEN

Bankalar Mevduatı tabana yayamadı

Yeter Söz Milletin sloganı ile 1950’lerde iktidar olan Menderes Türkiye’ye  Küçük Amerika olmayı vaat ediyordu. Hayali de her mahallede bir milyoner yaratmaktı. Ne kadar çok zengin aile yaratır ise memleketin o kadar iyi olacağını düşünüyordu. O günden bugüne o oldu?

Kamu Kredi dağıttı, Yerli Özeller batırdı

Erol Taşdelen veriler ışığında ilginç bir konuyu tartışmaya açıyor.  Kamu bankaları kredi verirken özel bankalar nasıl batırdı? Bu bankalardan bazılarının usulsüz krediler verdiği kokuları yayılmaya başladı. Özellikle büyük montanlı bazı kredilerden pis kokular gelmeye başladı.

Bankalar hangi sektörde hata yaptı?

Usta bankacı Erol Taşdelen, Türkiye'de bankaların hangi sektörde hata yaptıklarını rakamlarla açıklıyor.

Nedir bu tükenmişlik sendromu?

Graham Greene’nin Bir Tükenmişlik Olayı romanı, Psikolojik olarak çöken bir mimarın işini bırakıp Afrika Ormanlarına kaçışı konu edinir. Roman, aşırı bıkkınlık, tükenmişlik, yorgunluk duygusunun, işi için öfkeye nasıl dönüştüğünü, işinden nefret eder hale bireyin nasıl geldiğini anlatır. Bankacılar için ne kadar tanıdık değil mi. Belki Afrika hayalimiz yok ama Ege Sahilleri her bankacının hayali.
 

Bankacılıkta, Pazarlama OUT / Tahsis İN

Bankacılıkta yıllardır süren bir iç savaş ve denge pozisyonu vardır : Pazarlama, Kredi Tahsis Savaşı. Zaman zaman tatlı bir rekabete dönüşür zaman zaman Gaz - Fren muhabbetine ama yıllardır bu kural pek değişmedi. İçinde bulunduğumuz yıllar, Tahsis Mevsimi diyebiliriz.

Korkulan oldu:Piyasada Çekler dökülüyor

Ticari hayatta deprem yaşanıyor. Çeki yazılan sayısı yüzde 72 arttı, proteso edilen senet sayısı ise yüzde 50 arttı. Bu rakamlar neyi ifade ediyor? Erol Taşdelen yazıyor:

Banka karlarını kredi takipler yiyor

2019 banka sektörü verileri hiç iyi işaret  vermiyor. Kamu bankaları öncülüğünde hacim artarken takipler ise hızla artıyor. Erol Taşdelen banka karları ve kredi takipleri inceledi:

Banka Yönetin Kurulu Üyelerine 50 temel soru

Kamu bankalarının üst yönetimlerine sektör ile alakası olmayan kişiler atandı. Peki bankacılığı bilmeden banka yönetmek mümkün mü? Erol Taşdelen, banka üst düzey yöneticilere, 50 bankacılık sorusu sordu. Bilmeyen sınıfta kalacak:))

Bankalarda Neler Oluyor?

DOLARİZASYONDAN BETERİ VAR MI? Erol Taşdelen dolarizasyondan daha da beterinin ne olduğunu yazdı. İşte bankaları bile korkutan gelişme.

McKinsey Prens ve Prensesleri

USTA BANKACI EROL TAŞDELEN YAZIYOR: Diyorlar ki, nedir McKisney Prens ve Prensesleriyle alıp veremediğin. Benim değil, onların Türkiye'den alıp da veremedikleri var. İşte Türkiye'nin içinde bulunduğu durum ve geçmişten bugüne McKinsey Prens ve Prensesleri. 

Dolarizasyonda Bankalar Masum mu ?

USTA BANKACI EROL TAŞDELEN YAZIYOR: DTH'larının TL mevduatını geçtiği bir ülkede dolarizasyon yaşanmasında bankaların hiç mi günahı yok! İşte kanıtı!

Bankacılıkta Günah Keçisi Olmak!

Usta Bankacı Erol Taşdelen, bankacılık sektörünün günah keçisini yazdı. Kim bu günah keçisi ve nasıl olunuyor?  Okuyunca hemen anlayacaksınız!

Türkiye’de BITCOIN alım satımı yasal mı?

Usta bankacı Erol Taşdelen çok önemli bir konuyu tartışmaya açıyor.  Bazı bankaların da aracılık ettiği BITCOIN Türkiye'de ne kadar yasal? Büyük bir skandala neden olabilir mi? Olursa sorumlusu kim olacak?

Banka Takip Oranına Dikkat!

Usta bankacı Erol Taşdelen, bankacılık sektörü için en önemli sorunlardan birini ele aldı.Banka takip oranları artıyor:

Bankalar Başkanlık Sistemine mi geçiyor?

Son aylarda dikkatinizi çekmiştir, özellikle bazı Bankaların üst yönetiminde yeni  yapılanma söz konusu. Grup Müdürlükleri birleştiriliyor. Öngörüp yazdığımız gibi fonksiyonunu yitirmiş Bölge Müdürlüklerinde Pazarlama Satış müdürleri gereksiz diye kadrolar iptal ediliyor.

ŞARLATAN BANKACILAR

Kaç türlü bankacı var? Şarlatan, despot, herşeyi bilen, kendini guru sanan, tacizciler, iş kolik görünenler ve dahası.. Peki sizin çevrenizdeki bankacı tipi hangisi? Erol Taşdelen yazıyor:

Vatandaşı bankalara boğdurmayın

EROL TAŞDELEN YAZIYOR: Sistemlerine o kadar güvendiler ki otomatik kredi vermeye başladılar, beyanı esas alarak olmayan gelirleri sisteme yükleyince sistem krediyi otomatikman açtı. Tüketici kredileri yetmedi, kredi kartlar verildi. O da yetmedi  KMH  aldı başını gitti. Sonunda ne mi oldu?

30 Saniyede Şipşak bankacılık!

Bankacıların yaşadığı hayat HAYAT mıdır ?Erol Taşdelen bir bankanın devreye soktuğu 30 saniyede bankacılık hedefini yorumluyor.

EYVAH CEO TUTUKLANMIŞ!

Bankalara bakalım ücret ve komisyon geliri artıracağız diye hiçbir onay almadan, yazılı izni olmadan bazen geçmişe yönelik ücret ve komisyon dahil alındı / alınıyor. Hiçbir hukukçu bana bunun yasal zeminini gösteremez, hırsızlık olmadığını kanıtlayamaz ! “Yapın ama benim haberim yok ona göre” demek CEO’ları aklar mı göreceğiz. 

TÜRK BANKALARI NE KADAR GÜVENLİ?

Telefon dolandırıcılığı, POS dolandırıcılığı, Kredi Kartı dolandırıcılığı, hesapların boşaltılması, ATM dolandırıcılığı, kişisel bilgi hırsızlığı dikkat edin çoğunda bankalar boş rol oyuncusu. Peki bankalarda siber güvenlik ne durumda?

Kayıtlar: 21 - 40 , Toplam: 68