PARAMEDYA

Erol TAŞDELEN

Bankacılıkta DATA Savaşları

Banka ve sigorta şirketlerinde ard arda patlayan müşteri bilgileri sızıtısının arkasanda ne var? Usta bankacı Erol Taşdelen Bankacılıkta Data Savaşlarını yazıyor:

Ağlıyordunuz bu kadar KAR nereden çıktı

BankalarMayıs ayında, 2019’a göre karlılıklarını yüzde 115,6; yıllık bazda yüzde 38,6 artırmış durumda.  Peki “Kar edemiyoruz!” diye ağlayıp sızlayan, Devlete ve Kurumlarına laf yetiştirenlere sorum şu : Bu karlar nereden geldi ? EROL TAŞDELEN YAZIYOR:

Bölge Müdürlüklerinin fişini kim çekecek?

Usta bankacı Erol Taşdelen, bankaların çarpık yapılaşması olarak gösterilen bölge müdürlüklerini ve yarattığı sorunları kaleme aldı. 

Bankalar Taşerona teslim

Bankacılık sektöründe taşeronlaşma hızla artıyor. İki bankanın dışında bir çok banka çağrı merkezinden, güvenliğe kadar bir çok hizmeti taşerona devretti. Erol Taşdelen yazıyor: 

Kreditalizm sonrası Kredilitizm : SOSYAL KREDİ SİSTEMİ

Kapitalizm Kreditalizm’e dönüşürken; vatandaşın sosyal hayatı da Kredilitizm’e ( Sosyal Kredi Sistemi’ne ) dönüşmüş durumda.Peki nedir bu Kredilitizm? EROL TAŞDELEN yazıyor: 

Kamu Bankalarının 3 Eksiği

Devlet kamu bankaları ile birlikte piyasayı fonladı. Kamu bankalarının bu krizde çabaları gerçekten takdir edilecek boyutta. Ancak kamu bankalarının düzeltmesi gereken 3 önemli konu var. Erol Taşdelen yazıyor:

İşte 4 büyük banka CEO'sunun performansı

Usta analist Erol Taşdelen, tüm kriterlere göre, 4 büyük bankanın CEO'sunun performansını çıkarttı. İş Bankası, Akbank, Garanti BBVA ve Yapı Kredi Bankası:

Bankalar son yılların en yüksek net karlılığını yakaladı

Bankacılık sektörü bu yılın ilk çeyreğinde bilançolarını yüzde 8.5 büyüterek son yılların en yüksek net karlılığını yakaladı. Erol Taşdelen, bankacılık sektörünün analizini yaptı.

Bankalardaki Toplam Mevduat USD bazda düştü

Erol Taşdelen yazıyor: Yerli Özel ve Yabancı bankalardaki mevduatların Kamu Bankalarına göre Yabancı Mevduat oranlarının daha fazla olması “bu bankalar müşterilerini dövize mi yönlendirdi” sorusunu da kala getiriyor.

Kırmızı Hat!

İhtalatta kırmızı hat uygulamasına geçildi. Bu uygulama yeni dönemde ne getirecek ne götürecek. Dahası nedir bu Kırmızı Hat? Erol Taşdelen yazıyor:

Hangi banka kredi verdi hangisi vermedi?

İşte iş dünyası ve ekonomi yönetiminin bankalarla kavga etmesine neden olan veriler. Hangi banka daha çok mevduat toplayıp, daha az kredi verdi ve daha önemlisi gelirini komisyonlara bağlayan bankalar hangileri?

Bankalar 50 milyar USD’yi ne yaptı?

İşte TOBB'un ve iktidarın bankaları kredi vermemekle suçlamasına neden olan rakamlar: Bankalar geçen yıl dolar bazında mevduatını 50 milyar dolar arttırırken, kredilerini sadece 1 milyar dolar arttırdı.İşte rakamlar ve usta bankacı Erol Taşdelen'in analizi:

Korona Ekonomi Krizi kapıda mı?

Korona salgını ekonomiyi ve bankacılık sektörünü nasıl etkileyecek? Dijitalleşme sürecindeki bankalar personel çıkartacak mı? Tüm bu sorulara usta bankacı-ekonomist Erol Taşdelen yanıt veriyor:

Taşdelen: Bankalara haksızlık yapılıyor

Başta TOBB olmak üzere bir çok ilin Ticaret Odası bankaları kredi vermemekle suçluyor. Paramedya yazarı usta Bankacı Erol Taşdelen, "Bankalara haksızlık yapılıyor"dedi. İşte Erol Taşdelen'in yorumu:

Korona günlerinde Aşk ı  Banka

Korona nedeniyle bazı vaka görünen şubeler kapatılırken, bazıları ise bölge yöneticisi kararı ile çalışmaya devam etti. Oysa buna o ilin Sağlık Müdürlüğü karar vermeli. Erol Taşdelen, bankacılık sektöründe korona tehlikesini yazıyor:

Paranızı korudunuz, personelinizi koruyamadınız

Bankalar akıllı bir operasyonla korona tedbirini aldılar. Değerli paralarını korudular ama personelleri bir bir virüse yakalanıyor. Bankaları iki hafta önce uyaran EROL TAŞDELEN yazıyor: 

Korona19 Savaşında Faşist Bankacılar

Ağızlarına maske taktırıp, binlerce çalışanını risk altında şubelere gönderen Banka CEO'ları nerede? Kaç tanesi hangi şubeye gidip, yanınızdayız dedi? EROL TAŞDELEN yazıyor:

Bankalar Kapanabilir mi?

Korona virüs sebebiyle en tehlikeli sektör olduğu ortaya çıkan bankalar kapanabilir mi? Usta bankacı Erol Taşdelen bu soruya yanıt veriyor:

KORONA19’da riskli sektör : BANKACILIK

Dikkat!  Koronavirüs için en tehlikeli sektör bankacılık. Banka şubelerinden ve ATM makinalarından tüm Türm Türkiye'ye virüs yayılabilir.Erol Taşdelen, bankacılık sektöründeki büyük tehlikeyi yazıyor:

Kayıtlar: 1 - 20 , Toplam: 98