PARAMEDYA

Erol TAŞDELEN

Bankacıyı dövmek suç mu?

Usta bankacı EROL TAŞDELEN, ünlü arama motoru Google'da bankacılıkla ilgili en çok sorulan soruları yanıtladı:  Banka masrafları iade alınabilir mi?,Kredim Kapandı Sigortamı iptal ettirebilir miyim?, Bankayı aramak ücretli mi? Ve daha onlarca soruya yanıt...

Şubeleriniz Ahır, müşteriler sağılacak İnek mi?

Birilerinin çıkıp Bankaların gayri ahlaki, gayri hukuki, gayri meşru soygun davranışlarına” dur ( ! ) demesinin zamanı geldi de geçiyor biline.

Nadide Kısa Banka Şehididir!

Nadide KISA’nın ömrü de kısa oldu. Nadide KISA dost ateşi ile mobbing öldürdü. Cephede ileri bakarken kalleşçe arkadan pusu yedi. Üstelik, “hiç beklemediği kendine destek olduğunu sandığı Bölge ve Genel Müdürlük birimleri ateşi ile öldürüldü”.

“Liyakat” için el-Fatiha!

Sistemde insan yok ise Kaynak da yok demektir. İnsan yok artık. İnsan Kaynaklarının adını o nedenle “İnsan ve Kültür” diye değiştiriyorlar. Kapitalist Sistemde İnsan Üretim Araçlarından biridir. İnsanın yerine konabilecek bir şey bulduklarında kıymetiniz yok artık, biline.

Bankalar kurtarıcı MESİH mi bekliyor?

Bankalar piyasadan desteğini çekmiş durumda. Haziran’dan sonra 9 haftada Kamu bankaları 17 milyar TL Kredilerde büyürken Yabancı Bankalar 13 milyar TL, Yerli Özeller de 26 milyar TL küçülmüş durumda. EROL TAŞDELEN YAZIYOR:

Personeline tuzak kuran bankalar

Eskiden işten çıkarıldığınızın üst amiriniz tarafından tebliğ edilmesi ile olurdu. Şimdi ise sizi ayaklarına çağırıp, “yoldayken yazınız geldi” deme gibi soytarılıklar türedi. Tabii bir de personeline tuzak kuran bankalar var. EROL TAŞDELEN YAZIYOR:

Bazı bankalarda panik başladı

Usta analist Erol Taşdelen, bilançoda sınıfta kalan bankaları ve onların yöneticilerini yazdı: En iyi becerdiğiniz iş, kendinize yapılan maaş, prim, zamlarında hiç taviz yok maşallah!

Kendilerine kepçe ile Personele kaşıkla

EROL TAŞDELEN YAZIYOR: Üst yöneticilere personel genel giderlerden daha fazla ödeme yapılması hangi akla, hangi hesaba, hangi vicdana sığar?Bankanızı Karlılığı düşerken kendi ödemelerini hangi yüz ile artırdınız? Üst yöneticilere personel genel giderlerden daha fazla ödeme yapılması hangi akla, hangi hesaba, hangi vicdana sığar?

Ne kadar TL kredi o kadar Köfte !

2019 İkinci Çeyrekte 5 bankanın kredilerde küçüldüğü görülürken en çok küçülme GARANTİ BANKASI’nda oldu. Garanti Bankası yılın 2. Çeyreğinde 7,1 milyar TL küçüldü. İkinci sırada ING BANK yer aldı, ING BANK 1,5 milyar TL küçülerek Kredilerde en fazla küçülen bankalar oldu. EROL TAŞDELEN YAZIYOR!

Bankalar yedi içti, bulaşıkları Halk mı yıkayacak?

Yediler içtiler,  sofrayı toplamadıkları gibi bulaşıkları siz yıkayın, çıkarken de hesabı ödeyin demek istiyorlar kısaca. Millet ne düşünür bilmem ama benin cevabım net : Benim vergilerimden bir kuruş Bankalara gider ise Haram zıkkım olsun!, günü gelince hesabı da sorulsun.

Bankalarınki Can da Vatandaşınki Patlıcan mı?

Yıllardır borç kurtarma paketleri açıklanır, şirketler bankalar var sadece Vatandaş yok. TCMB’den alınan 21 milyar TL Yedek Akçe  paranın bile büyük kısmı müteahhitlere gitti. Bankalar  Enerji ve İnşaat sektörünü Kurtarma operasyonlarının içine sokmuş.

Eyy Devlet!Kaynağı vatandaşın cebinde arama: Kaynak Bankalarda

Usta bankacı Erol Taşdelen, bankaların yüksek maliyet iddiasını rakamlarla yalanlıyor.

Bankalar Mevduatı tabana yayamadı

Yeter Söz Milletin sloganı ile 1950’lerde iktidar olan Menderes Türkiye’ye  Küçük Amerika olmayı vaat ediyordu. Hayali de her mahallede bir milyoner yaratmaktı. Ne kadar çok zengin aile yaratır ise memleketin o kadar iyi olacağını düşünüyordu. O günden bugüne o oldu?

Kamu Kredi dağıttı, Yerli Özeller batırdı

Erol Taşdelen veriler ışığında ilginç bir konuyu tartışmaya açıyor.  Kamu bankaları kredi verirken özel bankalar nasıl batırdı? Bu bankalardan bazılarının usulsüz krediler verdiği kokuları yayılmaya başladı. Özellikle büyük montanlı bazı kredilerden pis kokular gelmeye başladı.

Bankalar hangi sektörde hata yaptı?

Usta bankacı Erol Taşdelen, Türkiye'de bankaların hangi sektörde hata yaptıklarını rakamlarla açıklıyor.

Nedir bu tükenmişlik sendromu?

Graham Greene’nin Bir Tükenmişlik Olayı romanı, Psikolojik olarak çöken bir mimarın işini bırakıp Afrika Ormanlarına kaçışı konu edinir. Roman, aşırı bıkkınlık, tükenmişlik, yorgunluk duygusunun, işi için öfkeye nasıl dönüştüğünü, işinden nefret eder hale bireyin nasıl geldiğini anlatır. Bankacılar için ne kadar tanıdık değil mi. Belki Afrika hayalimiz yok ama Ege Sahilleri her bankacının hayali.
 

Bankacılıkta, Pazarlama OUT / Tahsis İN

Bankacılıkta yıllardır süren bir iç savaş ve denge pozisyonu vardır : Pazarlama, Kredi Tahsis Savaşı. Zaman zaman tatlı bir rekabete dönüşür zaman zaman Gaz - Fren muhabbetine ama yıllardır bu kural pek değişmedi. İçinde bulunduğumuz yıllar, Tahsis Mevsimi diyebiliriz.

Korkulan oldu:Piyasada Çekler dökülüyor

Ticari hayatta deprem yaşanıyor. Çeki yazılan sayısı yüzde 72 arttı, proteso edilen senet sayısı ise yüzde 50 arttı. Bu rakamlar neyi ifade ediyor? Erol Taşdelen yazıyor:

Banka karlarını kredi takipler yiyor

2019 banka sektörü verileri hiç iyi işaret  vermiyor. Kamu bankaları öncülüğünde hacim artarken takipler ise hızla artıyor. Erol Taşdelen banka karları ve kredi takipleri inceledi:

Banka Yönetin Kurulu Üyelerine 50 temel soru

Kamu bankalarının üst yönetimlerine sektör ile alakası olmayan kişiler atandı. Peki bankacılığı bilmeden banka yönetmek mümkün mü? Erol Taşdelen, banka üst düzey yöneticilere, 50 bankacılık sorusu sordu. Bilmeyen sınıfta kalacak:))

Kayıtlar: 1 - 20 , Toplam: 60