PARAMEDYA

Dr.Ayhan Bülent TOPTAŞ

Faiz Artışı, Tatsız Aritmetik ve Fedakarlık Oranı

Merkez Bankası enflasyonla mücadele için en etkili silahı yani faiz silahını çekti. Dr.Ayhan Bülent Toptaş, faiz artışı ile ortaya çıkacak hasarın boyutunu yani fedakarlık oranını (sacrifice ratio) yazdı:

Faiz Kararının Etkisi Abartılmamalı!

Dr.Ayhan Bülent Toptaş, Merkez Bankası'nın 24 Aralık kararını yazdı: Yarın Merkez Bankası Başkanı olsanız yanınıza alacağınız üç politika nedir?

Merkez Bankası Ters Köşe Yapmamalı

24 Aralık'ta yapacağı önemli toplantısı öncesi Dr.Ayhan Bülent Toptaş, Merkez Bankası'nın kararını tahmin edememenin sakıncalarını yazdı:

Naci Ağbal' ı TCMB Başkanlığına Getiren Süreç

Merkez bankacılığını bilenler ve Alex Cukierman, Steven Webb ve Bilin Neyaptı’nın 1992 yılında yazdıkları ünlü makaleyi okuyanlar Naci Ağbal’ın son onaltı ay içinde TCMB’nin başkanlık koltuğuna oturan üçüncü kişi olmasının ne anlama geldiğini çok iyi bilirler, Dr. Ayhan Bülent Toptaş yazıyor:

Merkez Bankası Sayıştay raporuna bir de böyle bakın!

. Sayıştay denetçilerinin geçen ay  gündeme gelen 2019 yılına ait raporu da ilgi çekti, medyada geniş yer buldu. Dr.Ayhan Bülent Toptaş Sayıştay raporunu yorumladı:

Youtuber iktisatçılardan öğrenilecek çok şey var!

Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor: Ekonomi yönetiminden ya da iktidar kontrolündeki medyadan doğru bilgi alamadığını düşünen, tasarruflarını ya da yatırımlarını korumak isteyen vatandaşların YouTuber iktisatçılara olan ilgisi arttı.

Orta Vadeli Programı Daha Okumaya Başlamadan...

Dr.Ayhan Bülent Topbaş, Bakan Albayrak tarafından açıklanan ve adı YEP olarak değiştirilen Orta Vadeli Program yazdı. Daha ilk başta programa olan güven sarsıldı. işte nedenleri:

Döviz Kuru ile Faizin Dansı

Dr. Ayhan Bülent Toptaş yazıyor: Tarih tekerrür mü ediyor? Ya da aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar almaya mı çalışıyoruz.

Merkez Bankası ve Çikolata

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta ihale ile 274 bin 350 TL'lik çikolata satın aldı. Peki çikolatanın bir dönem para birimi olarak kullanıldığını biliyor musunuz?  Dr. Ayhan Bülent Toptaş yazıyor:

12 Eylül ve TCMB: Banknot Matbaasında Grev!

Merkez Bankası eski uzmanlarından  Dr.Ayhan Bülent Toptaş .bugun bağımsızlığı tartışılan Merkez Bankası'da 40 yıl önce yaşananları yazdı. Darbe rejiminde para politikaları. Ders alınacak bir anı:

Ekonomik Kriz ve AKP İktidarının Geleceği

Dr.Ayhan Bülent Toptaş, Pandemi ile Daha da Yoğunlaşan Ekonomik Krizin AKP’ye Etkisi ve iktidarının geleceğini yazdı:

Bir Başkan Aranıyor!

Türkiye'de Merkez Bankası Başkanı gece yarısı operasyonu ile değişirken, İngiltere Merkez Bankası Başkanlığına atanan Andrew Bailey’nin bu göreve nasıl getirildiği adeta ders niteliğinde. Dr.Ayhan Bülent Toptaş, 

Kapitalizmin sonu mu ?

Pandemi ekonomik sistemin çarklarını tahrip etti, binlerce fabrika ve işyerleri kapandı. İnsanların işsiz kalıp endişeye sürüklendiği bugünlerde  kapitalizmin sonunun geldiği ya da neoliberalizmin öldüğü fikirlerinin yoğun bir şekilde ortaya atıldığını gördük. Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor: Kapitalizimin sonu mu geldi?

PANDENOMİ ÜZERİNE NOTLAR

Sağlık tüm dünyada birinci gündem konusu olurken ikinci gündem konusu da pandeminin ekonomi üzerindeki etkileri oldu. Peki  İnsan Yaşamı ve Ekonomi Birlikte Korunabilir mi ?  Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor:

TCMB’NİN İSTANBUL’A TAŞINMASININ YARATACAĞI MALİYETLER GETİRECEĞİ FAYDALARDAN FAZLA OLACAK

Yıl sonunda yeniden gündeme gelen TCMB' nin İstanbul'a taşınmasını TCMB'den emekli olan Uzman Dr.Ayhan Bülent Toptaş ile konuştuk.

Merkez Bankası'nın Bağımsızlığına Saygı Gösterilmeli

Merkez Bankası eski uzmanlarından Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Dr.Ayhan Bülent Toptaş, Merkez'deki liyakat sorununa dikkat çekerek, "yetkinlikleri diğerlerinden çok da iyi olmayan personelin çok hızlı terfi etmesi daha fazla rastlanan bir durum haline geldi."dedi. HANİFE SERTER'in röportajı:

ÖZGÜL AĞIRLIĞINI KAYBEDEN MERKEZ BANKASI

Döviz artıyor Merkez Bankası seyrediyor. Merkez Bankası eski uzmanlarından Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazdı: Merkez Bankası’nın itibarı nasıl zedelendi?
 

O BANKACILIKTAN BU BANKACILIĞA

Bankacılık sektöründeki büyük değişimi Merkez Bankası eski uzmanlarından Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Dr.Ayhan Bülent Toptaş ile konuştuk. Her bankacının okuması gereken müthiş bir söyleşi:

Kayıtlar: 1 - 18 , Toplam: 18