PARAMEDYA

Dr.Ayhan Bülent TOPTAŞ

Döviz Kuru ile Faizin Dansı

Dr. Ayhan Bülent Toptaş yazıyor: Tarih tekerrür mü ediyor? Ya da aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar almaya mı çalışıyoruz.

Merkez Bankası ve Çikolata

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta ihale ile 274 bin 350 TL'lik çikolata satın aldı. Peki çikolatanın bir dönem para birimi olarak kullanıldığını biliyor musunuz?  Dr. Ayhan Bülent Toptaş yazıyor:

12 Eylül ve TCMB: Banknot Matbaasında Grev!

Merkez Bankası eski uzmanlarından  Dr.Ayhan Bülent Toptaş .bugun bağımsızlığı tartışılan Merkez Bankası'da 40 yıl önce yaşananları yazdı. Darbe rejiminde para politikaları. Ders alınacak bir anı:

Ekonomik Kriz ve AKP İktidarının Geleceği

Dr.Ayhan Bülent Toptaş, Pandemi ile Daha da Yoğunlaşan Ekonomik Krizin AKP’ye Etkisi ve iktidarının geleceğini yazdı:

Bir Başkan Aranıyor!

Bir bedevi Hz. Muhammed’e  “Kıyamet ne zaman kopacak?” diye sorar. Hz. Muhammed de ona “Emanet kaybolduğunda kıyameti bekle” diye yanıt verir. Bedevi Muhammed’den sorusuna biraz daha açık bir yanıt vermesini ister. O zaman da Muhammed ona “İşi ehline vermediğinde kıyameti bekle!” der.  Dr.Ayhan Bülent Toptaş, liyakatı yazıyor:

Kapitalizmin sonu mu ?

Pandemi ekonomik sistemin çarklarını tahrip etti, binlerce fabrika ve işyerleri kapandı. İnsanların işsiz kalıp endişeye sürüklendiği bugünlerde  kapitalizmin sonunun geldiği ya da neoliberalizmin öldüğü fikirlerinin yoğun bir şekilde ortaya atıldığını gördük. Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor: Kapitalizimin sonu mu geldi?

PANDENOMİ ÜZERİNE NOTLAR

Sağlık tüm dünyada birinci gündem konusu olurken ikinci gündem konusu da pandeminin ekonomi üzerindeki etkileri oldu. Peki  İnsan Yaşamı ve Ekonomi Birlikte Korunabilir mi ?  Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor:

TCMB’NİN İSTANBUL’A TAŞINMASININ YARATACAĞI MALİYETLER GETİRECEĞİ FAYDALARDAN FAZLA OLACAK

Yıl sonunda yeniden gündeme gelen TCMB' nin İstanbul'a taşınmasını TCMB'den emekli olan Uzman Dr.Ayhan Bülent Toptaş ile konuştuk.

Merkez Bankası'nın Bağımsızlığına Saygı Gösterilmeli

Merkez Bankası eski uzmanlarından Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Dr.Ayhan Bülent Toptaş, Merkez'deki liyakat sorununa dikkat çekerek, "yetkinlikleri diğerlerinden çok da iyi olmayan personelin çok hızlı terfi etmesi daha fazla rastlanan bir durum haline geldi."dedi. HANİFE SERTER'in röportajı:

ÖZGÜL AĞIRLIĞINI KAYBEDEN MERKEZ BANKASI

Döviz artıyor Merkez Bankası seyrediyor. Merkez Bankası eski uzmanlarından Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazdı: Merkez Bankası’nın itibarı nasıl zedelendi?
 

O BANKACILIKTAN BU BANKACILIĞA

Bankacılık sektöründeki büyük değişimi Merkez Bankası eski uzmanlarından Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Dr.Ayhan Bülent Toptaş ile konuştuk. Her bankacının okuması gereken müthiş bir söyleşi:

Kayıtlar: 1 - 11 , Toplam: 11