PARAMEDYA

Dr.Ayhan Bülent TOPTAŞ

PPK Yarın Ne karar Verebilir?

Para Politika Kurulu'nun tarihi toplantısı yarın yapılacak. Peki bu kuruldan ne çıkabilir? Dr.Ayhan Bülent Toptaş Yazıyor: karşımızda daha muhafazakar (enflasyon karşıtı) bir Para Politikası Kurulu var!

Ekonomi Sürüklenirken

Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor: 200 yılı aşkın bir geçmişi olan ekonomi biliminin kuralları dikkate alınmıyor. Bu garip fikirler, kararlar ve uygulamalar nereden geliyor? Neden Sürükleniyoruz?
 

Komiteler ve enflasyonla mücadele

Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor: Faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağıya çekmek gibi çok pahalı bir ekonomi deneyini izlemek ilginç olmuştu. Komitelerle enflasyonu aşağıya çekme deneyinin de aynı ilginçlikte olacağını tahmin ediyorum ama düşük faiz deneyi kadar pahalıya çıkmayacağını umuyorum.

Enflasyonu Fiyat İstikrarı Komitesi ile Düşürmedik!

Dr.Ayhan Bülent Toptaş,  Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda kurulacak olan Fiyat İstikrar Komitesi'ni yazdı: Bu görev TCMB’nin görevi değil miydi?

Türkiye'de enflasyonu düşürmek neden zor?

Enflasyonla yaşayan nadir ülkelerden biri olan Türkiye'de sorun nedir? Türkiye enflasyonu düşürmek mi istemiyor? Yoksa düşüremiyor mu? Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor:

Vatandaş Dövizini Neden Bozmuyor?

Merkez Bankası eski uzmanlarından Dr.Ayhan Bülent Toptaş, vatandaşın yüzde 17 faize rağmen neden dövizini bozmadığını madde madde anlattı:

Gıda Komitesi ve TCMB

Dr.Ayhan Bülent Toptaş, geçtiğimiz haftalarda Merkez Bankası tarafından kurulan Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü'nü ele aldı.

Para Politikası Kurulu üyelerinin oyları açıklansın!

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Ağbal'ın basın toplantısını tartışırken, Dr.Ayhan Bülent Toptaş, ilginiç bir konuyu gündeme taşıdı: Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerinin oyları açıklanmalı!

Faiz Artışı, Tatsız Aritmetik ve Fedakarlık Oranı

Merkez Bankası enflasyonla mücadele için en etkili silahı yani faiz silahını çekti. Dr.Ayhan Bülent Toptaş, faiz artışı ile ortaya çıkacak hasarın boyutunu yani fedakarlık oranını (sacrifice ratio) yazdı:

Faiz Kararının Etkisi Abartılmamalı!

Dr.Ayhan Bülent Toptaş, Merkez Bankası'nın 24 Aralık kararını yazdı: Yarın Merkez Bankası Başkanı olsanız yanınıza alacağınız üç politika nedir?

Merkez Bankası Ters Köşe Yapmamalı

24 Aralık'ta yapacağı önemli toplantısı öncesi Dr.Ayhan Bülent Toptaş, Merkez Bankası'nın kararını tahmin edememenin sakıncalarını yazdı:

Naci Ağbal' ı TCMB Başkanlığına Getiren Süreç

Merkez bankacılığını bilenler ve Alex Cukierman, Steven Webb ve Bilin Neyaptı’nın 1992 yılında yazdıkları ünlü makaleyi okuyanlar Naci Ağbal’ın son onaltı ay içinde TCMB’nin başkanlık koltuğuna oturan üçüncü kişi olmasının ne anlama geldiğini çok iyi bilirler, Dr. Ayhan Bülent Toptaş yazıyor:

Merkez Bankası Sayıştay raporuna bir de böyle bakın!

. Sayıştay denetçilerinin geçen ay  gündeme gelen 2019 yılına ait raporu da ilgi çekti, medyada geniş yer buldu. Dr.Ayhan Bülent Toptaş Sayıştay raporunu yorumladı:

Youtuber iktisatçılardan öğrenilecek çok şey var!

Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor: Ekonomi yönetiminden ya da iktidar kontrolündeki medyadan doğru bilgi alamadığını düşünen, tasarruflarını ya da yatırımlarını korumak isteyen vatandaşların YouTuber iktisatçılara olan ilgisi arttı.

Orta Vadeli Programı Daha Okumaya Başlamadan...

Dr.Ayhan Bülent Topbaş, Bakan Albayrak tarafından açıklanan ve adı YEP olarak değiştirilen Orta Vadeli Program yazdı. Daha ilk başta programa olan güven sarsıldı. işte nedenleri:

Döviz Kuru ile Faizin Dansı

Dr. Ayhan Bülent Toptaş yazıyor: Tarih tekerrür mü ediyor? Ya da aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar almaya mı çalışıyoruz.

Merkez Bankası ve Çikolata

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta ihale ile 274 bin 350 TL'lik çikolata satın aldı. Peki çikolatanın bir dönem para birimi olarak kullanıldığını biliyor musunuz?  Dr. Ayhan Bülent Toptaş yazıyor:

12 Eylül ve TCMB: Banknot Matbaasında Grev!

Merkez Bankası eski uzmanlarından  Dr.Ayhan Bülent Toptaş .bugun bağımsızlığı tartışılan Merkez Bankası'da 40 yıl önce yaşananları yazdı. Darbe rejiminde para politikaları. Ders alınacak bir anı:

Ekonomik Kriz ve AKP İktidarının Geleceği

Dr.Ayhan Bülent Toptaş, Pandemi ile Daha da Yoğunlaşan Ekonomik Krizin AKP’ye Etkisi ve iktidarının geleceğini yazdı:

Bir Başkan Aranıyor!

Türkiye'de Merkez Bankası Başkanı gece yarısı operasyonu ile değişirken, İngiltere Merkez Bankası Başkanlığına atanan Andrew Bailey’nin bu göreve nasıl getirildiği adeta ders niteliğinde. Dr.Ayhan Bülent Toptaş yazıyor

Kayıtlar: 1 - 20 , Toplam: 26