PARAMEDYA

Döviz

Dolarda sert düşüş

Gün içinde yer yer düşüşünü gösteren dolar piyasaların kapanması ile birlikte sert bir düşüş daha yaşayarak 5.40 seviyesine indi.

Nedir bu swap işlemleri ve faizi

Son bir kaç gündür Türkiye swap faizleri ve işlemleriyle yatıp kalkıyor. Peki nedir bu Londra'daki işlemler ve nasıl oluyor. Ekonomi Profesorü Özgür Demirtaş, tane tane anlattı. Tam bir finansal okur-yazarlık dersi:

Dolar /TL swap faizleri yüzde 200'ü geçti

Türk Lirası'nın dolarla mücadelesi çift taraflı bıçak gibi.Londra'da swap faizlerinin yüzde 200'ü geçmesi yabancıların TL bulmak için borsada çılgın satışlara neden oldu. Dolar düşüyor ama borsa da düşüyor, faizler yükseliyor.

Bakan Pekcan: Dış finansman ihtiyacını 10,8 milyar dolar azalttık

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Biz Türkiye''nin dış finansman ihtiyacını sadece ocak-şubatta 10,8 milyar dolar azalttık." dedi.

Dövizde tanzim satış mı?

Londra'daki swap (takas) işlemlerinde Türk Lirası'nın faizi yüzde 90'a kadar çıktı ve dolarda sert düşüş yaşanıyor. Ekonomist Uğur Gürses ise kamu bankalarının dövizde tanzim satış yaptığını iddia etti.

Dolar düştü risk yükseldi

Merkez Bankası, TL'sını kıtlaştırarak dövize olan talebin önüne geçti ancak, Türkiye'nin risk primi (CDS) 400 puana yükseldi.

Faiz 90'a fırladı dolar sert düştü

Londra piyasasında Dolar-TL swap Faizi %90’a fırladı dolar sert düştü. Yüzde 3.3 düşüş var.

STAR Rafineri yılda 500 milyon dolarlık ham madde ihraç edecek

STAR Rafineri Genel Müdürü İlter, "Bu yılın kalan döneminde 7,5-8 milyon ton petrol işleyeceğiz. Önümüzdeki yıl da tam kapasite bir şekilde 10 milyon ton petrolü işleyeceğiz" dedi.

Piyasada panik var!

Haftanın ilk işlem saatinde cuma'nın paniğini atan piyasalar yeniden gerildi. Borsada yükseliş sert düşüşe dönüştü. Dolar ise gelen az da olsa taleple yönünü yukarı çevirdi.

BDDK doğru olanı yaptı

Haftanın son işlem gününde  yaşanan tam bir KARA CUMA. BDDK ve SPK  JP Morgan başta olmak üzere bazı bankalara soruşturma açtı.Herkes BDDK'yı suçluyor. BDDK ve SPK doğru olanı yaptı. Remzi Özdemir yazdı:

Dolar güne nasıl başladı

Döviz piyasaları JP Morgan soruşturması gerginliği ile haftaya başlıyor. Dolar  ve Euro haftaya düşüşle başladı.

Sağlık turizminde Rusya''dan 1 milyar dolarlık gelir hedefi

Şifalı suları ve rehabilitasyon merkezleriyle sahip olduğu potansiyeli yüksek turizm gelirine dönüştürmek isteyen Türkiye, Rusya pazarına yöneldi.

PİYASALARDA KARA CUMA

Dolar piyasaların kapanmasına çok az kala yeni alımlarla tekrar yükselmeye başladı. 5.620'den işlem görürken, borsa adeta göçtü. 30 endeks yaklaşık 4 bin puan düştü. Banka hisseleri resmen çöktü.

DOLAR ÇILDIRDI! 1 USD 5.60 TL!

Türk Lirası USD ve Euro karşısında adeta eridi. 1 USD 5.60 TL'yi gördü. Hacimsiz sert yükseliş var.

Petrol keşiflerinden ekonomiye 700 milyon dolar katkı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Diyarbakır ve Siirt''teki üç kuyuda gerçekleştirilen petrol keşiflerinin ekonomiye 700 milyon dolar katkı sağlayacağını belirtti.

Amerikan Bloomberg Türkiye ile dalga geçti

Dolardaki yükseliş ve döviz hesaplarındaki artış Amerikan Bloomberg'in Türkiye ile dalga geçmesine neden oldu: Türkler dolar ile tasarruf ediyor!

Dolar neden yükseldi?

Dolar sert bir yükselişle 5.560 seviyesini gördü. İşte dolardaki yükselişin nedeni:

59 ülkeye ihraç edilen Türk çayı 1,6 milyon dolar kazandırdı

Türkiye''den yılın ilk iki aylık döneminde 59 ülkeye yapılan 666 tonluk çay ihracatından 1 milyon 674 bin 434 dolar gelir elde edildi. İhracatta Almanya ilk sırada yer aldı.

Döviz mevduat hesaplarında stopaj yükseltildi

Resmi Gazete'de döviz mevduat hesaplarına ilişkin önemli karar yayımlandı. Döviz mevduat hesaplarında bir yıla kadar olan stopaj oranı yüzde 20'ye yükseltildi.

Dolar düştükçe alıyorlar

Dolar düştükçe bireleri de almaya devam ediyor. Vatandaş,15 Mart ile biten haftada bir önceki haftaya göre 1 milyar 156 milyon dolar alarak seçim öncesi dolar hesaplarındaki miktarı 61 milyar doların üzerine taşıdı.

Kayıtlar: 21 - 40 , Toplam: 321