PARAMEDYA

Döviz

Dolar yeniden hareketlendi yüzde 1 yukarda

ABD Senatosu’ndan Türkiye’ye satılan ancak teslim edilmeyen F-35’lerle ilgili karar doların yüzde 1 yükselmesine neden oldu.

Vergi durduramadı: Döviz mevduatları 202 milyar

Döviz mevduatları geçtiğimiz hafta 202 milyar dolar ile rekor kırdı. 

FED faiz kararını açıkladı

Amerikan Merkez Bankası FED beklenildiği gibi faiz oranını değiştirmedi. Dolar TL karşısında hafif de olsa değer kaybetmeye başladı.

Vergi dolar aşkını frenlemedi

Döviz alımında  verginin artmasına rağmen yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 29 Mayıs haftasında 916 milyon dolar arttı

Döviz vergisinden kurtulmanın arka kapısını buldular

Döviz ve altın işlemlerinde vergi oranının binde 2’den yüzde 1’e çıkarılması sonrası ortaya çıkan maliyetlerden 200 TL vererek kurtulmanın formülü bulundu. İşte o formül.

döviz fonlarında kesinti yüzde 15’e yükseltildi

Dövizin önünü kesmek için atılan adımlara bir yenisi daha eklendi.Serbest döviz fonlarından tevkifat (kesinti) oranı yüzde 15’e yükseltildi.

Dolarda bir garip yükseliş

Dolar Asya piyasalarda sert bir yükselişle başladı. 

Son Dakika: MASAK' dan büyük operasyon

Türkiye'den kripto para aracılığı ile yurtdışına para çıkartmak isteyenlere yönelik operasyon sonucu 100 milyon liraya el konuldu. Paranın büyük bir bölümü bir şirketler grubuna ait.

Fırsatçı bankalardan vatandaşa kur şoku!

Döviz kurundaki sert hareketler bankaların fırsatçılık yapmasına neden oluyor. Döviz alım ve satımındaki makası iyice açtılar.

Altın-döviz vergisinden 12 milyar gelecek

Döviz ve altın alım satımında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nin  yüzde 1’e çıkarılmasıyla yıllık 12 milyar lira civarında ilave vergi tahsilatı bekleniyor.

Clearstream, Türk Lirası işlemlere başladı

Clearstream, BDDK’nın getirdiği muafiyetin ardından Türk Lirası işlemlere başladı

Dolar neden düştü?

Türkiye'de piyasaların kapalı olmasına rağmen dolar Türk Lirası karşısında değer kaybediyor. Yüzde 1.5'a yakın düştü. İşte  doların düşüş nedeni:

Dolar neden artıyor artmaya devam edecek mi?

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, dövize ve altın alımına getirilen verginin doların düşürmesinde etkili olup olmayacağını yazdı: 

SON DAKİKA: Döviz ve altın alımına yeni vergi geldi

Bankada parası olanlara  adeta  yağmur gibi vergi yağdı. Döviz ve altın alımında alınan vergi 5 kat arttırıldı. Daha bir çok kalem yatırım aracından alınan vergilerde arttırıldı.

Vatandaş parasını nerede değerlendirmeli?

Merkez Bankası faizleri indirince mevduat faizleri de enflasyon oranının altına geriledi. Reel getiri eksi oldu. 
Peki, kafası karışan vatandaş nerede birikimini değerlendirecek? Döviz mi, altın mı, borsa mı?  Gazeteci Taylan Büyükşahin yorumladı...

Clearstream geri adım attı

Uluslararası takas ve saklama kuruluşu Clearstream, Türk Lirası cinsinden takas işlemlerine yeniden başlayacağını duyurdu

Faiz indirimine piyasalar ne tepki verdi

Merkez Bankası'nın bir kez daha faiz indirimine gitmesine borsa ve dövizin tepkisi ne oldu?

Dolarda faiz hareketliliği

Merkez Bankası yeni faiz kararını bugün saat 14.00'de verecek.  Döviz piyasası yeniden hareketlendi. Dolar 6.80 TL'nin üzerinde fiyattan  işlem görüyor.

Londra' dan beklerken Katar' dan haber geldi

TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

Dolarda 20 milyar hareketi

Dolar iki ülkeden 20 milyar swap anlaşması söylentileriyle düşüyor. Ancak piyasadaki haber kirliliği dolarda sert hareketlere neden oluyor.

Kayıtlar: 1 - 20 , Toplam: 618