PARAMEDYA

Döviz

Doların ateşini bu kez İran yükseltti

Dolar yine Amerika'dan gelen bir haberle yükseldi. ABD'nin İran'ın ulusal bankasına yaptırım kararı piyasaları etkiledi: Dolar yükselişe geçti
 

MB'den zorunlu operasyonu

Merkez Bankası döviz mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırdı. Dün de dolar cinsi yabancı para zorunlu ve serbest hesaplara ödenecek gecelik faiz oranını 0'a çekmişti.

Vatandaş yabancı Para Mevduatta ısrarlı

Vatandaşın bankalardaki doları artmaya devem ediyor. Peki vatandaşın bankalarda ne kadar doları var ve neden satmıyor? 

Dolar kuru kaç lira olacak?

Dolar kuru kaç lira olacak ve en önemlisi  vatandaşın hesabındaki doları bozdurması için kaç lirayı bekliyor? Ekonomi Gazetecisi Taylan Büyükşahin bu soruya yanıt veriyor:

Dünya rahat bir nefes aldı

Suudi Arabistan'ın petrol üretiminin saldırı sonrası ilk öngörülenden daha kısa sürede eski haline geleceği haberi sonrası petrol fiyatları yüzde 5'in üzerinde gerilerken dolar/TL'de haber sonrası yönünü aşağı çevirdi.

Petrol doları da yaktı

Petrol fiyatlarının bir gecede yüzde 10 yükselmesi  Türkiye'yi olumsuz etkilemeye başladı. Dolar yüzde 1'e yakın yükseldi. 

Milyonerler dolar aldı

Türkiye'de hesabında 1 milyon lira ve üzeri bakiye olan 180 bin 48 kişi. Milyoner mudilerin bankalardaki mevduatının dağılımına bakıldığında, bunun 468 milyar 215 milyon lirasını yerel para cinsinden mevduat, 635 milyar 909 milyon lirasını döviz oluşturuyor.

Faiz düşürken dolar neden düşüyor?

Faizler düşerse dolar yükselir diye bilinir. Ancak son 2 aydın faiz düşünce kurlarda düşüyor. Usta ekonomist Mahfi Eğilmez,  bunun bu kez neden işlemediğini anlattı.

TCMB haftalık repo faiz oranını 325 baz puan indirdi

Merkez Bankası beklentilerin biraz üzerinde bir faiz indirimine gitti. Bu faiz indirimine dolar ilk aşamada düşerek tepki verdi.

Faiz kararı öncesi dolar düşüyor

Piyasalar bugün saat 1400'teki TCMB kararına odaklanırken,, dolar düşmeye başladı.Dolar  5.740'ın da altını gördü.

Doları yine Amerika uçurdu

ABD Hazine Bakanı'nın S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yaptırımların incelendiğini açıklarken, açıklamanın ardından dolar/TL yükseldi.

Merkez Bankası dolar tahminini yükseltti

Merkez Bankası'nın (TCMB) Eylül ayı beklenti anketinde 12 aylık TÜFE beklentisi yüzde 12.77'den yüzde 12.21'e geriledi, yıl sonu Dolar/TL beklentisi de 5.90'dan 6.00’a yükseldi.

Dolarda faiz korkusu

Merkez Bankası'nın bu hafta yapacağı toplantıda faiz indiriminin beklentilerin üzerinde olacağı yolundaki iddialar, doların yükselmesine neden oldu. Dolar 5.744 TL'den işlem görüyor.

dolarda asansör operasyonu

Dolar hareketleri vatandaşın başını döndürdü. Geçtiğimiz hafta 5.830 TL'ye kadar yükselen dolar önceki gün 5.640' TL'ye kadar düşmüştü. Bugün yeniden 5.710' TL'nin üzerinde.

Dolar 5.70'in de altına indi

enflasyon rakamlarının beklentinin altında gelmesi doların sert düşüşüne neden oldu. Dolar bu sabah düşerek güne başladı.

Doları enflasyon vurdu

Dolardaki düşüş yüzde 1'in de üzerine çıktı. Enflasyonun düşük çıkması doların düşmesinde etkili oldu. İşte piyasalardaki son rakamlar: Dolar, euro ve tahvil:

Barolar Başkanı'ndan doları düşürme formülü

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu,5.800 seviyelerinde dolaşan doları 2 lira düşürme formülünü açıkladı.

Rabobank:ABD Savaşmadan Yeni Bir Rezerv Paraya İzin Vermez

Rusya ve Çin'in girişimleri ile ABD dolarının rezerv para hükmüne son verilmesi girişimine ilginç bir yorum geldi. Rabobank, ABD'nin buna savaşmadan izin vermeyeceğini öne sürdü.

Yabancı bankadan dolar tahmini

HSBC, Türk Lirası ile ilgili  yıl sonu tahminini açıkladı. Faiz indirimi, cari açık ve başka sebeplerden dolayı dolar-TL tahminini yüksek tuttu. İşte HSBC'nin yıl sonu tahmini:

Dolar Neden düşüyor?

Dolar güne düşüşle başladı. 5.830 seviyesinde başlayan dolar 5.800 altına geriledi. İşte dolardaki düşüşün nedeni:
 

Kayıtlar: 1 - 20 , Toplam: 486