PARAMEDYA

Döviz

Türkiye''den Çin''e 1 milyon dolarlık kiraz ihracatı

Türkiye, bu yıl ilk kez kiraz ihracatı vizesi aldığı Çin''e 1 milyon 380 bin dolarlık ürün sattı. Hedef bu rakamı 200 milyon dolara çıkarmak.

Cari işlemler hesabı mayısta 151 milyon dolar fazla verdi

Cari işlemler hesabı mayısta 151 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık 2 milyar 370 milyon dolar oldu.

Türkiye-ABD ticaretinde 100 milyar dolar hedefi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında yapılan ikili görüşmede 2 ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 100 milyar dolara çıkarılması sonucu Boston Consulting Group ile hazırlanan proje hedefinin de revize edilmesine karar verildi.

Türkiye''nin turizmde 2023 hedefi 65 milyar dolar

On Birinci Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor.

Sanayi kentinden ilk yarıda 7,7 milyar dolarlık ihracat

Türk imalat sanayisinin kalbi konumundaki Kocaeli''nin yılın ilk 6 aylık dönemindeki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 7,7 milyar dolara ulaştı.

Merkez operasyonu TL'yi vurdu

Merkez Bankası başkanının aniden görevden alınması Türk Lirası'nı olumsuz etkiledi. Dolar güne yüzde 2'nin üzerinde bir yükselişle başladı.

Piyasalarda dolar korkusu

Haftanın son gününde Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınması piyasaların açılmasına saatler kala büyük stres yaratıyor. Türk Lirası spot piyasada 5.80 yani yüzde 3 primli işlem görürken, birazdan açılacak olan Asya piyasaları bekleniyor.

Dolar 5.60'ın altını test etti

S400 ile ilgili  ABD'nin yaptırım uygulamıyacağına yönelik beklenti  doların gevşemesine neden oluyor. Dolar bu sabah 5.60'ın altını gördü.

Avrupa''nın ABD dolarına karşı hamlesi: INSTEX

Almanya, Fransa ve İngiltere, ABD’nin İran''a yaptırımlarının etkisini azaltmak için INSTEX adında bir sistem kurdu. Peki bu sistem, dolara bir alternatif olabilir mi? Türkiye’nin sisteme dahli söz konusu mu? Bu soruların yanıtını aradık.

Dövizi olana ek vergi geliyor

Hükümet  bankalardaki döviz mevduat hızını kesebilmek için vergiyi arttırıyor.

Saman Alevi Rallisi

ERDEN ARMAĞAN ER YAZIYOR: Piyasalardaki yükseliş ve iyimser hava kalıcı mı yoksa geçici mi? Yatırım yapmak için doğru zaman mı? 

Dolarda düşüş hızlandı

Donald Trump'ın G20 zirvesinde Türkiye ile ilgili olumlu açıklamaları  dövizin sert düşüşüne neden oldu. Dolar 5.700'den altına geriledi.

Dolar aşkı dizginlenemiyor

Dolardaki her düşüşü yerli yatırımcı fırsat olarak görüyor.21 Haziran ile biten haftada 1,27 milyar dolar artarak 114,46 milyar dolar oldu. Vatandaşların döviz cinsinden mevduatları rekor seviyeye geldi. 

CDS'de İmamoğlu farkı

Türkiye'nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi, İstanbul'da dün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasının ardından 18 baz puan geriledi.

Dolarda Ekrem İmamoğlu etkisi: 5.71’e düştü

İmamoğlu’nun aldığı yüzde 54 oy piyasada olumlu karşılandı. Dolar, İmamoğlu etkisiyle 5.82 seviyesinden 5.71’e indi. Dolardaki kayıplar yüzde 1.5 seviyesinde.

Lavanta yağının litresi 120 eurodan alıcı buluyor

Kozmetik ve ilaç sanayisinin önemli bir ham maddesi olan lavanta yağının litre fiyatı uluslararası arenada 70 ila 120 euro arasında değişiyor.

Buğdaydan 10 milyar dolarlık katma değer

2009-2018 yıllarında 12,2 milyar dolarlık buğday ithalatı ve bunların işlenmesiyle elde edilen 22,2 milyar dolarlık buğday ürünü ihracatı yapıldı.

Küresel servet 206 trilyon dolara yaklaştı

2017’de 202,7 trilyon dolar olan küresel servet, 2018 yılında yüzde 1,6 büyüyerek 205,9 trilyon dolara yükseldi.

Cari açık nisanda 1,3 milyar dolara geriledi

Cari işlemler hesabı nisanda 1 milyar 334 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 8 milyar 634 milyon dolar oldu.

Bankalardan çıkan 8 milyar USD Mayıs’ta geri döndü

Piyasalardan çıkan 8 milyar dolar tekrar sisteme geri döndü. İşte 8 milyar doların hareketi:

Kayıtlar: 1 - 20 , Toplam: 395