İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, toplu taşımada mayısta hayata geçirilmesi planlanan kredi kartı kullanımı projesine dahil ettiği taksiciler, daha çok vergi ödeyecekleri için uygulamaya tepki gösterdi.
İSPARK’ın toplu taşıma araçlarındaİstanbul Kart’ın yanı sıra kredi kartını da elektronik ödeme ağına dahil edecek projesi kapsamına, İstanbul’daki 18 bin taksi ve 6 bin 334 minibüs de alındı. 
Bu durum ise taksicilerin tepkisine yol açtı. Projeyle taksici ve minibüsçüler, basit usulle görülen muhasebe kayıtları gerçek usule döneceğinden daha fazla vergi ödeyecek.

Basit usulde, sadece 1 kere beyanname vererek, gelirini tek seferde yıl sonunda beyan eden esnaf, gerçek usulde her ay katma değer ve yıl sonunda gelir olmak üzere vergisini ödeyecek.

İstanbul’da bir taksi plakasının değeri, yaklaşık 1 milyon 800 bin lira. Aylık kazancı 8 bin lirayı bulan taksici esnafı, yıllık yaklaşık 3 bin 450 lira vergi ödüyor. Gerçek usule geçecek taksici, bugünkü geliri dikkate alındığında yılda 9 bin 173 lira vergi ödeyecek.

Mayısta hayata geçirilmesi beklenen ve 18 bin taksiyi tek merkezde birleştiren projesi kapsamında kredi kartının kullanılması, her müşteriye mecburi fiş kesilmesi anlamına da geliyor. Bu uygulama büyük vergi kaybını önleyecek.

“Kredi kartı kullanımına karşıyız”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taksilerde kredi kartı kullanımına karşı olduklarını söyledi.

Bu uygulamanın daha büyük sıkıntılar doğuracağını dile getiren Uğur, şunları kaydetti: “Bu kararla devletin bize verdiği basit usul vergi kaydı hakkı elimizden alınacak. Bu taksici arkadaşlarımızın hoşuna gitmiyor. Ayrıca, taksicilere yönelik şikayetler içerisinde, ‘Taksiciye kredi kartı ile ödeme yapmak istedik, ancak yapamadık’ diye bir şikayet almadık bugüne kadar.

Sıkıntıları ve çözüm noktalarını ilgili yerlere bildiriyoruz Ancak ne hikmetse sadece para getirilen konulara çözüm üretiliyor. Bunu da esnafımız garip şekilde karşılıyor.” Yahya Uğur, İSPARK’ın projesini olumlu karşıladıklarını, birçok problemi ortadan kaldıracağını ifade ederek, ancak ödeme konusunda kendilerinden görüş alınmadan karara varılmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

Projeyi ikiye ayırmak gerektiğini aktaran Uğur, “Projedeki teknik takip, panik butonu, taksicilerin boş yere dolaşmalarının önüne geçilmesi gibi konular ayrı tutulmalıdır. Ama kredi kartı kullanılmasına karşıyız. Önceliğimiz de değil” dedi.