Bir sigorta şirketinin bölge sorumlusu personeline mobbing ve taciz ettiği gerekçesiyle zorla emekliye sevk edildi. 
Bir sigorta şirketinin bölge sorumlularından C. S. tarafından tacize ve mobinge uğradığını iddia eden N. T.’nin şikayeti üzerine C.S. hakkında teftiş raporu hazırlandı. Hazırlanan teftiş raporunda çalışan diğer personelin de ifadeleri alındı. Bir çok kadın personel tacize uğradığını belirtti. C.S. teftiş raporu sonrası uyarılırken, şirketten tazminatı ödenerek emekli edildi.

N.T., 1 haziran 2012 yılında sigorta şirketinde göreve başladı. Ancak C.S.’nin kendisi dahil daha bir çok kadın personele tacizde bulunduğunu iddia eden N. T., şikayetini sigorta şirketi yöneticilerinden S. S. Ç.’ye iletti ve Disiplin Kurulu’na şikayette bulundu.

Teftiş sürecinin gizli tutulmaması sebebiyle C. S. tarafından tehdit ve tacize uğradığını iddia eden N. T., “tacizcim” dediği C. S. ile 8 ay daha aynı iş yerinde çalışmak zorunda bırakıldığını ve iş akdinin fesih kararı 23/01/2015 tarihinde alındığı halde İnsan Kaynakları birimi kararı 30/01/2015 tarihinde tebliğ edildiğini belirtti.

N. T., konu ile ilgili olayların yaşandığını iddia ettiği tarihlerde Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmak istediğini ancak şirketin teftiş sonucunu beklemesini istediğini ileri sürdü.

N. T., ihbar e-postasında Güneş Sigorta yöneticilerinden C. S. tarafından tacize mağdur kaldığını ve diğer kadın personelin de bu tarz sıkıntılar yaşadığını iddia etti.

TEFTİŞ RAPORUNDA YER ALANLAR

N. T. göndermiş olduğu e-posta’da özet olarak, C. S.’nın kendisini ve diğer kadın personeli taciz ettiğini iddia etti. N.T.’nin bir diğer iddiası da C.S.’nin tacizleri sonucu bir kadın personelin sinir krizi geçirerek hastaneye kaldırılması oldu. C.S.’nin sinir krizi geçiren kadına ahlaksız teklifte bulunduğunu iddia eden N.T., C.S.’den korktukları için kimsenin itirazda bulunamadığını öne sürdü.

N. T. kadın personellerden D.B. , N.Ç., N.D. , E.E. , N.N.Ç., Y.A.’nın da fiziksel ve sözlü tacize uğradığını iddia etti.

SAMİMİ VE BABACAN

Personellerden D.B. verdiği ifadede yaklaşık 6 yıldır şirkette çalıştığını, satış takımlarında yer aldığını, şirkette bulunduğu süre içerisinde herhangi biri tarafından herhangi bir şekilde fiziki yada sözlü bir cinsel tacize maruz kalmadığını belirtti. Raporda ayrıca, bölge personeli içerisinde de bu tür olayların yaşandığına ilişkin herhangi bir şey duymadığı yer aldı. D.B. raporda sözlü ifadelerinde yöneticilerden C. S.’nin kendisine yaklaşımının rahatsız edici düzeyde olmadığını, samimi ve babacan bir tavır olduğunu belirtti.

D.B.’nin ihtiyaç duyulduğu için ikinci kez sözlü ifadesi alındı. D.B., raporda yer alan ikinci sözlü ifadesinde, Bölge Çalışanı N. hanım ile görüşmesi neticesinde C. S. tarafından maruz kaldığı iddia edilen taciz hareketi sonucunda E. E.’nin hastaneye kaldırılma hadisesini duyduğunu, kendisini arayıp geçmiş olsun dileklerini ilettiğini ve üzülmemesi gerektiğini söylediğini ifade ettiği yer aldı. D.B. ayrıca C. S.’nın bu tür bir taciz de bulunabileceğini düşünmediğini de belirtti.

SİNİR KRİZİ GEÇİRİP HASTANEYE KALDIRILDI

Personellerden E.E.’nin verdiği ilk ifadesinde, yaklaşık 5,5 yıldır bu şirkette çalıştığını belirti. E.E.’nin rapordaki ifadesinde, yaşadığı fiziksel tacizin üzerine sıkıntısını üzerinden atamadığını ve titremeye başladığını N. hanımla hastaneye gittiğini, hastanede oksijen tüpü ve serum verildiğini ve hastanede ne kadar kaldığını hatırlamadığını belirtti.

E.E ifadesinin devamında rapora geçen şekliyle tek sıkıntı yaşayanın kendisi olmadığını belirtip çalıştığı şubenin değiştirilmesini istedi.

Yine personellerden N.N.Ç raporda yer alan ifadesinde, 7 yıldır şirkette çalıştığını C. S.’nın fiziksel tacizine maruz kaldığını iddia etti. N.N.Ç, rapora geçen ifadesinde tacizler karşısında itiraz edemediğini, işsiz kalmaktan korktuğunu belirtti. N.N.Ç. de yine başka kadın personellere C.S.’nın tacizde bulunduğunu gördüğünü belirtti.

Personellerden N.D. rapordaki ifadesinde; yaklaşık 4,5 yıldır bölgede çalıştığını, fiziksel tacizin olduğunu ve bu hareketlerin çok babacan olmadığını belirtti. N.D. ayrıca bu tavırların kendisini çok rahatsız ettiğini ve son bulmasını istediğini, iş kaybetme korkusu ile şikâyette ve fazla bir itirazda bulunamadığını belirtti.

Personellerden Y.A. ifadesinde, N. T.’ın ihbarında yer alan ifadelere katılmadığını ve cinsel tacize uğramadığını belirtti.

TACİZ YOK

Teftiş raporunun oluşturulması sırasında yöneticilerden  D. B. A., M. S. D. veE. A.’nın da ifadelerine başvuruldu. Raporda, üç ismin de tacize dair herhangi bir durumla karşılaşmadıklarını ve duymadıklarını belirttikleri yer aldı.

C. S. İFADESİNDE NE DEDİ

Teftiş kapsamında suçlamaların odağındaki isim C. S.’nin de ifadesi alınmış ve S., 23 yıldır bu meslekte yer aldığını ve bu tarz suçlamaları kabul edemeyeceğini belirtti. C.S. , ifadesinde daha önce başına böyle bir durum gelmediğini bununla ilgili herhangi bir şikâyet almadığını, bölgede çalışan bayanların hepsinin kendi kızları olduğunu, onlara sarılmasında bir art niyet olmadığını bu tür olayların herkesin içinde olduğunu, onlara iltifatlar ettiğini onlara karşı samimi olduğunu ve onlardan herhangi bir tepki hissetmediğini, bu konularda şikâyeti olanların kendisi ile 5-6 yıl geçen sürelerde çalışamayacağını anlattı.

TEFTİŞ RAPORU SONUCU: TACİZ YOK

Teftiş raporunun sonucunda ise, C. S.’nın tavırlarının taciz olamayacağı, bazı hareketlerinin personeli rahatsız edebileceği düşüncesiyle davranışlarını gözden geçirmesine karar verildi.

Kararda ayrıca, yönetici pozisyonunda görev yapan C. S.’nın kapsam dışı personel oluşu Toplu İş Sözleşmesine tabi olmayışı, ayrıca şirkette Disiplin Yönetmeliğinin olmamasından dolayı teftiş kurulu tarafından yapılan inceleme sonucunda C. S.’nın Disiplin Kuruluna sevk edilerek uyarılmasının uygun olacağına yer verildi.

Gizem Kurt Odatv.com
 

Bu konu hakkında sizde görüşlerinizi ParaMedya Forum‘da paylaşabilirsiniz.
Mesajınız bırakmak için tıklayın.