Türklerin Luna’da 1 milyar dolarları battı

Bir dolara eşit olmak üzere tasarlanan kripto para UST’nin fiyatını dengelemek için aynı ekip tarafından çıkarılan “stabil coin/sabit koin” LUNA’nın arzının artırılması değer kayıplarını çok yüksek seviyelere taşıdı. LUNA 120 dolardan neredeyse sıfıra düştü.

LUNA faciasında sadece Türkiye’de batan para tutarı 1 milyar doları geçti. 80 dolardan 13 bin dolarlık LUNA alanın elinde sadece 2 dolar kaldı.

Kripto para borsası Binance, vadeli işlemlerde LUNA’yı listeden sildi (delist). Akabinde fiyatın sıfıra yaklaşması sebebiyle “LUNA/BTC, LUNA/BIDR, LUNA/AUD, LUNA/BNB, LUNA/ETH, LUNA/USDT, LUNA/GBP, LUNA/BRL, LUNA/TRY ve LUNA/EUR” işlem çiftleri borsadan kaldırıldı.

LUNA piyasa büyüklüğü bakımından ilk 10 kripto paradan biri olarak gösteriliyordu. UST’yi tekrar 1 dolara eşitlemek için ekip tarafından bir plan açıklandı, ancak plan işe yaramadı.

SİYAH KUĞU FACİASI: MİLYARLARCA DOLAR BUHARLAŞTI

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın enflasyonu fırlatması ve Amerikan Merkez Bankası’nın dolar vanasını kısmaya başlaması sebebiyle yatırımcılar riskten kaçış temayülünde. Kripto para piyasasında “siyah kuğu” diye nitelendirilebilecek LUNA faciası küçük yatırımcıların elde avuçta ne varsa kaybetmesine yol açtı.