Kavcıoğlu yine cari açık dedi: Fiyat istikrarı cari denge ile sağlanabilecektir

Konya Sanayi Odası (KSO) tarafından ‘Dünya Ekonomisindeki Son Gelişmeler Işığında Türkiye Ekonomisi’ başlığı altında düzenlenen online toplantıda konuşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, genel ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonla mücadele konusunda etkin çalışmalar yürüttüklerini belirten Kavcıoğlu, tüm kesimlerin bu mücadeleye destek vermesinin önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yeni ekonomi modelinin yatırım, üretim ve ihracat odaklı olduğunu kaydeden Kavcıoğlu, “Merkez Bankası olarak bu modeli güçlendirmek için çok önemli finansal enstrümanlar geliştirdik. Sürdürülebilir fiyat istikrarı cari denge ile sağlanabilecektir.” dedi.

Merkez Bankası’nın üretim, yatırım ve ihracatı desteklemek, kapasite kullanım oranlarını artırmak, ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlamak için üzerine düşen neyse onu yaptığını ve iş dünyasının finansmana erişimini kolaylaştırdığını vurgulayan Kavcıoğlu, şunları kaydetti: “İlgili düzenlemelerde belirtilen taahhütleri veren firmalara, bankalar aracılığıyla yüzde 9 faiz oranıyla reeskont ve yatırım kredisi kullandırıyoruz. Türkiye ekonomi modelinin işleyebilmesi için finansa erişimde uzun vadeli TL kredilerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Tüm politikamızı buna göre oluşturduk. İş dünyamıza, yüzde 9 ile ihracat artışı veya ithal ikamesi sağlayacak yatırımlar için bankalar aracılığıyla kredi kullandırıyoruz. Firmaların bu kredilere erişimi ve limit noktasında bir problem yok. Firmalara uzun vadeli TL kullandırılmasını sonuna kadar desteklemeye devam edeceğiz.”