Turkcell’in Rus ortağı: Restorana gidecek param yok!

Alfa-Bank’ın sahiplerinden Rus oligark Mihail Fridman, yaptırımlar sonrası Londra’da “restoranlara gidecek para” bulamıyor.

İspanyol El Pais gazetesine konuşan Fridman, İngiltere ve AB tarafından kendisine yönelik uygulanan yaptırımları eleştirdi.

Taksiye binmesi ve yiyecek satın alabilmesi için paraya ihtiyacı olduğunu belirten Fridman, “Aşırıya kaçmadan normal bir hayat sürmek için bu yeterli mi bilmiyorum. Kimseyi restorana bile davet edecek durumda değilim. Evde yemek yiyorum ve fiilen ev hapsindeyim” dedi.

Londra’da satın aldığı ve tadilattan geçirdiği evin masraflarını karşılayamayabileceğini söyleyen ünlü milyarder, “Sekiz yıldır Londra’da yaşıyorum, Büyük Britanya’ya ve diğer Avrupa ülkelerine milyarlarca dolar yatırım yaptım. Buna karşılık olarak her şeyime el koyuyorlar ve beni kovuyorlar” ifadelerini kullandı.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Fridman ayrıca, Rus iş insanlarına yönelik yaptırımların verimli olmadığını belirterek, bunun popülist bir adım olduğunu ve iş insanlarını Rusya’ya geri dönmeye ittiğini söyledi.

MİHAİL FRİDMAN KİMDİR?

LetterOne’ın kurcusu Mikhail Fridman, Ukrayna Lviv doğumlu. Fridman Türkiye’ye yabancı bir isim değil. Devirden önce de Turkcell’de pay sahibi olan Rus iş insanı Alfa şirketi aracılığı ile Mart 2005’te Çukurova’nın TMSF’ye olan borçlarını kapatması için kuruma yaklaşık 3 milyar dolar borç vermişti. Bu borcun ardından Fridman Turkcell’in ortakları arasına katıldı.

Pamukbank’taki 2 milyar dolarlık sermaye açığı nedeniyle Mehmet Emin Karamehmet’in Çukurova Grubu 2002 yılında mali darlığa düşmüştü. Çukurova da Ruslardan aldığı kaynakla da 2006 yılında 2.1 milyar dolarlık borcunu TMSF’ye ödemişti.Mikhail Fridman dünyanın en zengin 100 insanından biri. Oligarklar döneminin güçlü temsilcilerinden olan Fridman’ın aynı zamanda İsrail vatandaşlığı da bulunuyor. Ortağı olduğu Alfa Grup’la birlikte Türkiye pazarına yabancı olmayan Rus iş insanı Londra’da yaşıyor.