600 milyar liralık KKM faturası bankalara kesiliyor

600 milyar lirayı bulan kur korumalı mevduatları düşük faizle kullanan bankalara fatura kesiliyor. Kurumlar vergisi finans sektöründe yüzde 25’e çıkıyor

AK Parti tarafından Meclis’e sunulan torba yasa teklifine göre; kurumlar vergisi finans sektöründe faaliyet gösteren şirketler için yüzde 25’e çıkarılıyor.

Kurumlar vergisinin, finans sektörü için yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılması teklif edildi. AK Parti tarafından Meclis’e sunulan torba yasa teklifinde kurumlar vergisi oranı; bankalar, faktoring ve finansal kiralama şirketleri, elektronik ödeme ve para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, sermaye piyasası kurumları ile sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketlerinde yüzde 25’e çıkarılıyor. Yüzde 25 oranı 2022 yılı kazançları içinde geçerli olacak.

BÜYÜK KAZANCA VERGİ

Uzmanlar, kur korumalı mevduat hesabının bankaların karlılığını arttırdığını belirterek, “600 milyar gibi devasa bir parayı sadece yüzde 16 ortalama bir faiz ile kullanıyorlar. İktidar devletin bankaların elde ettiği bu büyük kara ortak olmak için vergiyi yüzde 25’e çekiyor”yorumu yaptılar.