Faiz düşüren Türkiye’den yabancıya çılgın faiz! 2 milyar dolara yüzde 8.8 faiz

Eylül ayından itibaren gösterge faizini yüzde 14’e kadar düşüren Türkiye, yabancılardan tefeci faizinden bile yüksek oranla borçlanmaya başladı. Hazine’nin bugün yaptığı 5 yıllık tahvil ihracında ortalama faizin yüzde 8.875 olduğu belirtildi.

Hazine’nin tahvil ihracına yaklaşık 6 milyar dolarlık teklif geldiği ve 2 milyar dolarlık  satış yapıldığı belirtiliyor. Analistler, 8.875 faizi “tefeci faizi” olarak yorumladılar. Bu faizin yüksel olmasında Türkiye’nin 700’e ulaşan risk primi etkili oldu.

Hazine, 2022 yılı dış finansman programı çerçevesinde dolar cinsinden 2027 vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirmek üzere bugün Citi, Goldman Sachs ve J.P. Morgan’a yetki vermişti.

Hazine bu yıl ilk dış borçlanmasını 3 milyar dolarlık sukuk ihracı ile Şubat ayında gerçekleştirmişti. Bakanlık 2022’de dış piyasalardan 11 milyar dolarlık borçlanma öngörüyordu.

UKRAYNA 3.5 İLE BORÇLANDI

Öte yandan Türkiye tefeci faizinden bile yüksek rakam ile 2 milyar dolar borçlanırken, savaştaki Ukrayna dün 1 yıl vadeli 11 milyar dolar için 3.7 faiz verdi.