KAP’ta yayınlandı Türk Telekom satışı ile ilgili resmi açıklama geldi

Türk Telekom’un Varlık Fonu tarafından satın alınmasına yönelik Türkiye Varlık Fonu’ndan resmi açıklama yapıldı.

Dün gece KAP’a yapılan açıklama şöyle:

Türk Telekom’un çoğunluk paylarının satın alınmasına yönelik Pay Satın Alım Sözleşmesi imzalandı. Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) ülkemizdeki stratejik sektörlere yatırım yapma misyonu doğrultusunda, TVF ile LYY Telekomünikasyon A.Ş. (LYY) arasında Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin (Türk  Telekom) toplam sermayesinin %55’ini temsil eden paylarını satın almak için Pay Satın Alım Sözleşmesi imzalanmıştır. 17 Aralık 2021 tarihinde yapılan açıklamada belirtildiği üzere L YY ile gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, işleme konu paylar için satın alım bedeli 1 milyar 650 milyon ABD Doları olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak, bağımsız denetimden geçmiş 2021 yılı konsolide mali tabloları esas alınarak Türk Telekom’un Genel Kurulu tarafından dağıtımına karar verilecek temettü tutarından LYY’nin %55 payına denk gelen kısmı L YY’ye ödenecektir.
Bu satın alma; Türk Telekom ‘un sektördeki güçlü pozisyonunun, marka değerinin, üstün varlık ve insan kalitesinin ve çeşitlendirilmiş iş modelinin yanı sıra sağlam finansal ve operasyonel performansının sürdürülebilirliğine ve Türkiye telekomünikasyon sektörünün uzun vadeli cazip görünümüne olan inancımızı yansıtmaktadır.
İşlemin tamamlanması ilgili düzenleyici otoritelerinin onaylarının alınması dahil sözleşmede yer alan kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlı olarak gerçekleşecektir.

Türk Telekom satışı KAP açıklaması