Rus Başbakan Yardımcısından çağrı: Tatili Türkiye’de değil Rusya’da yapın!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının turizme olası yansımaları tartışılırken, Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Çernişenko’nun Rus Turizm Dairesi Rosturizm’e Ruslar’ın bu yaz tatil hazırlıklarını kendi ülkelerinde yapmalarına yönelik kampanya hazırlanması talimatı verildiği bildirildi.

Amerika’nın Sesi Türkçe (VOA)’dan Hilmi Hacaloğlu’nun haberine göre Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Çernişenko Rus Turizm Dairesi Rosturizm’e Ruslar’ın bu yaz kendi ülkelerinde tatil yapmaları için kampanya önerileri hazırlaması talimatı verdi.

Bu arada eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Türkiye’nin savaş koşullarında dahi güçlü bir diplomasi uyguladığını ve Rusya’yla ilişkilerini ateşe atmamak için özen gösterdiğini belirtti.

VOA Türkçe’ye değerlendirmelerde bulunan Bahattin Yücel, ‘‘Önce bir hakikati kabul etmek gerekir. Türkiye şu ana kadar çok soğukkanlı bir dış siyaset izledi. Rusya’ya karşı dikkatli ve özenli bir tutum sergiledi. Ama savaş uzarsa kimse savaşı bırakıp tatile girmez. Bu şekilde düşük yoğunlukla sürerse Rusya’nın ciddi önlemler almasını gerektirecektir. Böyle bir ortamda Rusya’dan değil 6,5 milyon, 650 bin turist gelir mi, o bile şüpheli. Rusya Başbakan Yardımcısı’nın verdiği talimat bu bakımdan önemli. Üstelik Sberbank ATM’lerde 20 dolardan daha düşük meblağlarda para çekme izni veriyormuş. Böyle bir durumda Rusya insanını tatil yapsın diye yurtdışına göndermez. Bu durum Türkiye turizmi için bir başka kayıp yıl anlamına gelebilir’’ dedi.

Enflasyon ve cari açık baskısı altında zor günler geçiren hükümetin ekonomik krizden çıkışta turizm gelirlerine çok güvendiğini belirten Bahattin Yücel, ancak mevcut tablonun bu beklentiyi çok büyük ihtimalle karşılayamayacağını dile getirdi.