AB, 7 Rus bankasını SWIFT’ten çıkarttı!
MOSCOW, RUSSIA - MARCH 24, 2021: A view of the Rossiya Bank stand set up for the 16th Goszakaz [State Procurement] All-Russian Forum Exhibition at Moscow's VDNKh Exhibition Centre. Artyom Geodakyan/TASS (Photo by Artyom GeodakyanTASS via Getty Images)

AB Komisyonu, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanacak ekonomik yaptırımlar kapsamında bazı Rus bankalarının uluslararası finans sistemiyle bağlantısını kesecek kararlar aldı.

AB Komisyonu, ABD ile yapılan görüşmeler sonucunda SWIFT’ten çıkarılması planlanan Rus bankalarını içeren bir liste hazırladı.

Listede, Rusya’nın ikinci önemli bankası VTB’nin yanı sıra Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya Bank, Sovcombank ve VEB yer alıyor.

Söz konusu 7 bankanın SWIFT sisteminden çıkarılması planlanıyor, ancak Rusya’nın en büyük bankası Sberbank ile enerji sektörüne yakın bağı olan ülkenin üçüncü büyük bankası Gazprombank listede yer almıyor.

Bazı Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarılacağı hafta sonu ABD, Avrupa Komisyonu, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve Kanada tarafından yapılan ortak bir duyuruyla açıklanmıştı.