Rusya Avrupa’nın doğalgaz yaptırımı ile dalga geçti: 2 bin dolar ödeyecekler!
Rus doğalgazı

Ukrayna’nın işgalini durdurmak için Rusya’ya ekonomik yaptırımlar planlanıyor.

İlk somut yaptırım adımı ise Almanya’dan geldi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rus gazını Almanya’ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecinin durdurulması talimatını verdi.

Başbakan Scholz, “Ukrayna bölgelerinin ayrılmalarını kabul etmiyoruz. Rusya’nın hamlesinden sonra Kuzey Akım 2’ye onay verilemez. Almanya doğalgaz ithalatını çeşitlendirmeyi değerlendiriyor” dedi.

Kuzey Akım 2 projesiyle yıllık 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevkedilmesi hedefleniyordu.

Rusya tahvillerine işlem yasağı masada
Öte yandan Avrupa Birliği (AB), Rusya devlet tahvillerine işlem yasağı getirilmesini görüşüyor. Konu hakkında bilgi AB’li bir diplomat tarafından verildi. Reuters’ın haberine göre başka bir AB diplomatı ise üye ülke temsilcilerinin Rusya’ya yaptırım uygulanması konusunda “hemfikir” olduklarını söyledi. Aynı diplomat, ayrıntıları belirlemek ve devlet başkanlarının yaptırımlara yaklaşımı hakkındaki hazırlıkları yapmak için AB ülke temsilcilerinin bugün tekrar bir araya geleceğini söyledi.

Almanya’nın yaptırımına Medvedev’den cevap geldi
Almanya’dan gelen Kuzey Akım 2 yaptırım açıklamasına Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev’den yanıt gecikmedi. Medvedev, Kuzey Akımı 2’nin sertifika sürecinin durdurulması yaptırımı için “Avrupalıların doğal gaza 2.000 euro ödeyeceği yeni dünyaya hoş geldiniz” ifadelerini kullandı.