Piyasalarda Biden-Putin görüşmesinin yarattığı iyimserlik hakim
altın düşmeye devam ediyor

Küresel piyasalar ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşmesi öngörülen görüşme haberlerinin etkisiyle yeni haftaya moralli başladı. Altın fiyatları, jeopolitik risklerin güvenli liman taleplerini artırmasıyla 1.900 doların üzerine tırmandıktan sonra geriledi. Gram altın da küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek 830 TL civarında işlem görüyor.

ABD Borsaları geçen haftayı düşüşle tamamlamıştı. S&P 500 cuma günü yüzde 0,72, haftanın tamamında yüzde 1,58 düştü. Nasdaq 100 de Cuma günü yüzde 1,14, haftalık bazda ise yüzde 1,71 geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi, Cuma günü Nisan 2020’den bu yana ilk kez teknik analizdeki ‘ölüm kavşağı’ formasyonuna girdi. Uzun vadeli trendleri izlemek için kullanılan ve 50 günlük hareketli ortalama seviyesinin, 200 günlük hareketli ortalama seviyesini aşağı yönlü kesmesiyle oluşan formasyon çoğunlukla düşüşlerin devam edebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ise ABD endeksleri vadeli işlemlerde Biden ile Putin’in prensipte görüşmeyi kabul ettiklerine ilişkin haberle artıya geçti.

Asya borsaları kayıplarını kısmen geri verse de satıcılı seyretmeye devam ediyor.

Geçen haftayı yüzde 1,93 sınırında tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah fazla değişim göstermedi. Altının ons fiyatı güvenli liman iştahının azalmasıyla düşüyor.

Ons altın fiyatı
Ons altın, geçen haftanın sonuna doğru jeopolitik risklerin artmasıyla uzun bir aradan sonra ilk defa 1.900 doların üzerine tırmanmıştı. Yeni haftaya başlarken 1.908 dolara kadar tırmanan değerli metal, Ukrayna’da tansiyonu düşüren haberler sonrasında 1.893 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Biden-Putin görüşme için prensipte anlaştı
Fransa, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmemesi durumunda, görüşmeyi kabul ettiklerini açıkladı.

Fransa cumhurbaşkanlık ofisi tarafından pazar gecesi yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, ABD ve Rus liderlerin Avrupa’da güvenlik ve stratejik istikrarı görüşmek üzere bir zirve ve ardından ilgili paydaşlarla ikinci bir zirve düzenlemesini önerdiği belirtildi. Beyaz Saray liderlerin prensipte görüşmeyi kabul ettiğini teyit etti.