Burgan Bank 2021 yılında 305 milyon TL net kâr elde etti

Burgan Bank, 2021 yılına dair finansal sonuçlarını duyurdu. Burgan Bank, 305 milyon TL net kâr açıkladı. Konsolide aktif büyüklüğünü 2020 yıl sonuna kıyasla yüzde 58,5 artırarak 42 milyar TL’ye yükselten bankanın, 31 Aralık 2021 itibarıyla konsolide net nakdi kredileri ile finansal kiralama alacakları toplamı, bir önceki yıl sonuna göre yüzde 44 büyüyerek 27,8 milyar TL oldu. Yıl sonunda Burgan Bank’ın öz kaynakları 2,5 milyar TL’ye, katkı sermaye dahil öz kaynakları 5,8 milyar TL’ye ulaştı. Burgan Bank’ın sermaye yeterlilik oranı ise konsolide bazda yüzde 20,9, solo bazda yüzde 23,2 olarak gerçekleşerek, sektör ortalamasının üzerinde seyrini sürdürdü.

“2021’de istikrarlı finansal sonuçlara imza attık”

Gerek dünya gerekse Türkiye ekonomisi açısından zorlu bir yılın geride bırakıldığını ifade eden Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, tüm bunlara rağmen büyümeye devam ettiklerini söyledi. Dinç, şöyle konuştu: “Güçlü mali yapımız ve etkin risk yönetimi kabiliyetimizle bu zorlu yılı yeniliklere ve istikrarlı finansal sonuçlara imza atarak kapatmayı başardık. 2021 yılını, 382 milyon TL vergi öncesi kâr, 305 milyon TL de net kâr elde ederek tamamladık. Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin duyduğu güvenden güç alarak ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettik, bu sayede karşılıklar sonrası net nakdi krediler ile finansal kiralama alacaklarını yüzde 44 artışla 27,8 milyar TL’ye, gayri nakdi kredileri yüzde 36,3 artışla 7 milyar TL’ye, toplam müşteri mevduatını ise yüzde 74 artış ile 23,9 milyar TL’ye çıkardık. 2022 yılında da Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

“Birikim Yönetimi’nde müşteri sayımız artmaya devam ediyor”

Özel bankacılık müşterilerine hizmet veren Birikim Yönetimi Grubu’nda orta üst segment müşteri sayısının geçen yıla göre yüzde 25 arttığını belirten Dinç, şu bilgileri verdi: “Müşterilerimizin yatırım ürünlerinden oluşan bilanço dışı varlık büyüklüğü yüzde 165, toplam varlık büyüklüğü yüzde 73 oranında artış gösterdi. Burgan Yatırım iştirakimiz ile beraber çalışmalar yaparak, yatırım danışmanlığı hizmeti veren ekibimizi genişlettik ve müşterilerimizin Burgan Yatırım’da da varlıklarını büyütmesini sağladık. TEB Portföy ile birlikte müşterilerimize özel, ‘Burgan Bank Para Piyasası Fonu’nu hayata geçirdik. Bunun yanında 2021 yılının son çeyreğinde Aegon Emeklilik ve Hayat A.Ş. aracılığıyla ile ‘Tek Prim Ödemeli Ödüllü Hayat Sigortası’ ürününü lanse ederken, dijital kanallarımızın da entegrasyonu ile ‘Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları’nı da müşterilerimize sunmaya başladık.”

“Dış ticarette hızlı ve butik çözümlerimiz sürecek”

Burgan Bank’ın 2021 yılında ticari ve kurumsal segmentteki TL nakit kredi büyüklüğünün yüzde 83 artış gösterdiğini ifade eden Dinç, TL teminat mektuplarında ise yüzde 68 büyüme sağlandığını söyledi. Dinç, sözlerine şöyle devam etti: “Tüzel müşterilerimizde bu risk büyümesini sağlarken, dış ticaret işlemlerinde önceki yıla göre USD bazında yüzde 30 büyüme gerçekleşti. ‘Uzman Banka’ kimliğimizle müşterilerimizin çözüm ortağı ve danıştığı banka olduk.”