Dünyada negatif faizle borç dönemi bitti! Avrupa’da artıya geçti

ABD’nin ardından Avrupa da varlık alımlarını bitirip faiz artırmayı tartışmaya başlarken, kıtada uzun süredir negatif seviyede olan tahvil faizleri de pozitif bölgeye geçti.

Kıtada tüm ülkelerde 5 yıllık tahvil faizleri pozitif seviyeye geçerken, 3 yıl vadeli tahvil faizleri sadece Almanya, Hollanda ve Fransa’da negatif bölgede kaldı. Söz konusu tahvil faizlerinin de yakın zamanda pozitif bölgeye geçmesi bekleniyor.

Pandemide 8 trilyon doları aşarak zirveyi gören negatif getirili tahvil miktarı da 2,3 trilyon dolara kadar geriledi.

Sadece 6 ay önce euro cinsi yatırım tahvillerinin yüzde 50’sinden fazlası eksi faizli iken, bu oran yüzde 5’e düştü.

Euro/dolar paritesi Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu yıl varlık alımlarını sona erdireceği ve faiz artıracağı beklentisiyle cuma sabah itibariyle 1.1460 civarına yükselmişti. Parite 27 Ocak’ta 1,1145 seviyesine kadar gerilemişti.

ABD ve Avrupa’da faizlerin yükselmesi, Türkiye’nin dış borçlanma maliyetlerini de artırabilir.

’50 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI FİYATLANIYOR’
Avrupa’da enflasyonun ocakta yüzde 5,1 ile rekor seviyeye yükselmesi, ECB’nin söylem değiştirmesine neden oldu.

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg’de yayımlanan “Avrupa’da negatif faizle borç dönemi bitiyor” başlıklı bir analizde “Negatif getiriler, elde tutmak için ödeme yapmanız gereken tahvillerin kalbi olan Avrupa’da bile nesli tükenmekte olan bir tür haline geliyor” değerlendirmesine yer verildi.

Avrupa’da tahvil faizlerinin artışında ECB’nin bu yıl faiz artırabileceğini ilişkin beklentilerin etkili olduğu belirtilen haberde, işlemcilerin 2022 sonuna kadar ECB’nin 50 baz puanlık faiz artışı yapmasını ve yüzde -0,50 seviyesindeki mevduat faizini 8 yıl sonra sıfır seviyesine yükseltmesini fiyatlamaya başladığı aktarıldı.

ALMAN TAHVİLLERİ POZİTİF BÖLGEYE GEÇİYOR
Yaklaşık 3 yıldır negatif bölgede kaldıktan sonra geçen hafta pozitif bölgeye geçen Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi, bugün yüzde 0,21 seviyesinde bulunuyor.

Yaklaşık 4 yıldır negatif bölgede kaldıktan sonra 4 Şubat’ta pozitif bölgeye geçen Almanya’nın 5 yıllık tahvil faizleri de bugün itibarıyla yüzde 0,049 seviyesinde bulunuyor.

Kıtanın en büyük ekonomisi Almanya’nın 2 yıllık tahvil faizi ise yüzde -0,25 ile eksi bölgede kalmaya devam ediyor. Söz konusu tahviller 8 yıldır negatif faiz bölgesinde yer alıyor.

Hollanda merkezli ING Bank stratejisti Antoine Bouvet, Almanya’nın 2 yıl vadeli tahvil faizlerinin de yakında pozitif bölgeye geçeceğini dile getirdi. Bouvet, negatif faizli borç döneminin sona yaklaştığını belirtti.

Hollanda ve İsviçre’nin 5 yıllık tahvil faizleri de geçen hafta Cuma günü pozitif bölgeye geçti.