YUVAM hesabına 2 puan fazla faiz!

Merkez Bankası YUVAM hesaplarına yönelik uygulama talimatı yayınlayarak, bu kapsamda TL’ye dönüştürülen hesaplara vadesine göre yüzde 2’ye kadar ilave ödeme yapılabileceğini hükme bağladı. Buna göre gurbetçi hesaplarında, diğer dönüşüm hesaplarından farklı olarak vade 24 aya kadar çıkabilecek. Asıl farklı uygulama olarak ise 6 vadeli hesaplar için yüzde 1, 1 yıl vadeli hesaplar için yüzde 1.5 ve 24 ay vadeli hesaplar için de yüzde 2 oranında yıllık getiri sağlanacak.

Tebliğ, 21 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayınlandığında, bu kapsamda açılacak mevduat hesaplarına bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında faiz uygulanamayacağı hükme bağlanmış ancak üst sınır belirtilmemişti. Yeni düzenleme ile tebliğin 4’üncü maddesine bir fıkra eklenerek, Merkez Bankası bu hesaplara uygulanacak mevduat faizinin üst sınırını belirleme konusunda yetkilendirildi.

Altın Hesaplarının TL Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında tebliğde de değişiklik yapılarak, Merkez Bankası mevduat hesabına uygulanacak azami faiz oranlarının belirlenmesinde yetkilendirildi.