Yapı Kredi Yatırım’ın bilanço beklentisi: Hangi banka güçlü bilanço açıklayacak?

Ekim-Aralık dönemini kapsayan  2021 yılının 4.çeyrek bilançoları gelmeye başlıyor. Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından Yapı Kredi Yatırım banka ve iyi bilanço beklentisi olan şirketleri açıkladı:

İşte Yapı Kredi Yatırım’ın beklentileri:

-Bankalar ve Sigorta Şirketleri: İncelememiz altındaki banka ve sigorta şirketleri için konsolide kar tahminimiz, geçen yılın aynı çeyreğine göre %152, bir önceki çeyreğe göre ise %43 artışa işaret ediyor. Bankalarda güçlü çeyreklik gelişimin en temel etkenleri marjlarda iyileşme, yüksek ticari/kur gelirleri ve güçlü komisyon gelirleridir. Bankalarda karlılığı bir miktar sınırlayan etkenler ise yüksek TÜFE kaynaklı faaliyet giderleri ve TL’nin değer kaybıyla artan karşılık giderleri olacaktır. Sigorta şirketleri, kasko ve trafik branşlarında artan hasar oranlarının
baskısını hissederken, faiz oranlarındaki artışın yatırım gelirlerine olan katkısı bu baskıyı sınırlandıracaktır.

Bankalar arasında ISCTR, VAKBN ve HALKB en güçlü çeyreklik sonuçlar açıklamasını beklediklerimizken, GARAN, ISCTR ve VAKBN güçlü yıllık sonuçlar öngördüğümüz hisseler. ANHYT ve TURSG’nin güçlü çeyreklik ve yıllık sonuçlar açıklamasını beklerken AKGRT’nin zayıf sonuçlar açıklamasını bekliyoruz.