Rusya’yı SWIFT’ten çıkarmak atom bombasıyla aynı

Batı’nın yaptırım olarak Rusya’yı uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarabileceği iddiası hakkında Almanya’dan dikkat çeken bir yorum geldi. Merkel’in eski lideri olduğu Hristiyan Demokrat Partisi’nin (CDU) yeni genel başkanı Friedrich Merz, bunun gerçekleşmesinin piyasa için “atom bombası” etkisi yaratabileceğini söyledi.

Alman medyasına değerlendirmelerde bulunan Merz, “SWIFT konusu sermaye piyasası, ayrıca mal ve hizmet pazarı için atom medyası etkisi anlamına gelir” dedi.

Bu sisteme müdahale edilmemesi çağrısında bulunan Alman siyasetçi, “Güçlü bir ihracatçı olarak kendimize ciddi zarar veririz” diye konuştu.

Merz, Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması halinde yalnızca Rusya-Avrupa ticaret hacminin değil, tüm dünya ekonomisinin zarar göreceğini öngördü.

ABD’li yetkililer, Ukrayna sorunu nedeniyle Rusya’ya yönelik uygulanabilecek olası yaptırımlar arasında ülkenin SWIFT’ten çıkarılması olduğunu da pek çok kez dile getirmişti.

SWIFT NEDİR

Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği, dünya çapındaki finans kuruluşlarının finansal işlemlerle ilgili bilgileri güvenli, standartlaştırılmış ve güvenilir bir ortamda gönderip almasını sağlayan bir ağ sağlar.