Dost ve Kardeş Pakistan Türkiye’den alacağı Atak helikopter siparişini iptal etti Çin’den alacak!

Pakistan, Türkiye’den planladığı T129 saldırı helikopteri tedarikini iptal etti ve bunun yerine Çin yapımı Z-10ME’yi takip etmeyi seçti.

Açıklamayı Pakistan Ordusu sözcüsü Binbaşı General Babar Iftikhar 5 Ocak’ta yaptı.

Iftikhar düzenlediği basın toplantısında, sözleşmenin hala bozulmamış olup olmadığı sorulduğunda, “Türkiye anlaşması söz konusu olduğunda, devam ettik” dedi. Çin ile yeni Z-10ME saldırı helikopterleri tedarik etmek için müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Babar Iftikhar basın toplantısında gelen soru üzerine Pakistan’ın, Türkiye’den T129 ATAK helikopteri tedarikinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Sözcü konuşmasında Çin’den Z-10ME taarruz helikopteri tedariki için görüşmeler yapıldığını belirtmişti. Pakistan resmi olarak henüz T129 ATAK tedarik sürecini sonlandırmadı. Bahse konu Z-10ME tedarikinde isterilerin henüz belli olmadığı için yükseltilmiş versiyon üzerinden bir talep oluşturulacak yoksa geçmiş ihale üzerinden eski sürüm mü değerlendirilecek belirsiz durumda.

Hatırlanacağı üzere Pakistan, TUSAŞ tarafından imal edilen T129 ATAK Taarruz Helikopterleri’nden toplam 30 adet sipariş vermişti. T-129 ATAK Taarruz Helikopterinde kullanılan Honeywell imalatı LHTEC CTS800-4A turboşaft motorların kullanımı için ABD resmi bir cevap vermemişti ve süreç tıkanmıştı.