Dolardaki ani düşüş yabancıyı üzdü(!) Ani kur düşüşü konutta satış iptalleri getirdi
Yabancılar Türkiye'den konut almaya devam etti

20 Aralık haftasında döviz kurunda yaşanan sert düşüşün, konut satış iptallerine neden olduğu belirtilirken, mevcut alıcıların da beklemeye geçtiği kaydedildi. Kur düşüşünün piyasaya etkilerini değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Bu özellikle yabancı alımını azaltacak. 100 bin dolarla 850 bin liralık ev alabilirken, kur artışlarından sonra 1 milyon 800 bin TL’lik evlere bakmaya başladı. Ancak kurda ani düşüş olunca parası yetmedi ve satış iptalleri oldu” dedi.

Talep azalmasının fiyatlarda bir miktar gevşemeye neden olabileceğini ancak henüz o noktaya gelmediklerini aktaran Aşa, alıcıların dövizin seyrini takip ettiklerini söyledi. Özellikle inşaat piyasasının da yeni projelere başlamak için, kurun belli bir seviyeye inmesini beklediğini anlatan Aşa, “İnşaatçı şu anda önünü göremediği için maliyet hesabı yapamıyor. Burada kamunun devreye girmesi” dedi.

Yabancıya etkisi pozitif oldu
Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak da “Çünkü kur artıkça yabancıya satış daha pahalı hale geldi. Ancak doların gerilemesi yabancıya satışta pozitif bir etki yarattı. Dolayısıyla yabancıya gayrimenkul satışı tarafından bir problem olduğunu düşünmüyorum. Hızlı bir şekilde artacağına da inanıyorum. Bizim satış verilerine baktığımızda beklentimizi karşılayacak satışlar da gerçekleşti bu dolarizasyon döneminde. 2022’de yabancıya satışın 60-70 bin bandına gelerek 10 milyar doların üzerinde bir gelir bırakmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: Dunya