BDDK, ceza kanununu hazırlayan Profesöre de suç duyurusunda bulundu
Prof.Dr.İzzet Özgenç

BDDK’nin  “kur hareketlerini manipüle etmeye yönelik paylaşımları” nedeniyle hakkında suç duyurusu  bulunduğu kişiler arasında 2 eski Merkez Bankası başkanı bulunurken, en dikkat çeken ise bugünkü Türk Ceza Kanunu’nu hazırlayan ekipte yer alan ve ünlü bir hukukçu olan Prof. Dr. İzzet Özgenç’te bulunuyor.

Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer’i asistanlığını da yapan ve onlarca ceza hukuku konusunda kitabı olan prof.Dr. İzzet Özgenç hakkında suç duyurusunun ekonomik OHAL ile ilgili açıklamalarından dolayı yapıldığı sanılıyor. Prof.Dr.Özgenç, 13 Aralık 2021 tarihinde attığı bir tweette “ekonomik OHAL’e hazır olun” ifadeleri kullanmıştı.

İZZET ÖZGENÇ KİMDİR?

1 Şubat 1960’ta Araklı ilçesi Yeşilköy köyünde doğmuştur. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yapmakta iken 2008 yılı başında YÖK başkanvekiliği görevine getirilmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra aynı fakültede Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer’in asistanlığını yapmıştır. Daha sonra Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Yrd. Doç. ve Doçent unvanlarını elde etmiştir. 2001 yılında göreve başladığı Gazi üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2006 yılında Profesör unvanını almıştır. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Ceza Hukuku derslerini vermektedir.