Ev alacaklara kötü haber! 4 büyük banka faiz arttırdı
bankalar

Merkez Bankası’nın art arda faiz indirimi konut kredisi faizlerine yansımadı. Konut almak için kredi faizlerinde düşüş bekleyen milyonlarca vatandaş büyük hayal kırıklığına uğradı. Akbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti BBVA ve İş Bankası konut kredisi faizlerini yükseltti.

Merkez Bankası’nın faiz indirimine başladığı Eylül ayında 1.37’ye kadar düşen konut kredisi faiz oranı son yılların en yüksek seviyesine yükseldi. Bir dönem konut kredisinde en rekabetçi oranı ile dikkatleri üzerinde toplayan Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranını aylık 2.16’ya yükseltti. Bankanın konut kredisi oranı masraf hariç yıllık yüzde 30’a geliyor.

AKBANK 2.35

Konut kredisinde bir başka artış yapan büyük banka ise Akbank oldu. Akbank önceki ay 1.40 civarında olan konut kredisi aylık faiz oranını 2.35’e yükseltti.

GARANTİ BBVA

Konut kredisi konusunda her zaman rekabetçi oran veren Garanti BBVA’da faiz arttıran bankalar arasında yer alıyor. Garanti BBVA’nın konut kredisi aylık faiz oranı yüzde 2’ye çıkarttığı bildirildi. Bankadan 60 ay için 100 bin lira konut kredisi alan bir vatandaş tahsis, ekspertiz ve taşınmaz rehin masrafı ile 1772 bin 607 lira olarak ödeyecek.

İŞ BANKASI

Konut kredisinde diğer bankalara göre daha makul bir oran veren İş Bankası oldu. İş Bankası 1.75 ile konut kredisi kullandırıyor.