Altında panik satış var! Yüzde 15’e yakın düşüş var

Dövizdeki düşüş altın fiyatlarını da olumsuz etkilemeye devam ediyor.  Altın fiyatları yurtdışı piyasalarda da hafif gevşemenin etkisiyle düşmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomik tedbirler sonrası gram altın da döviz kurlarına paralel bir düşüş kaydetti.

Dün 1000 liranın üzerinde seyreden gram altın, 650 liranın altına kadar gerilemesine neden oldu. Düşüşte TL’ye özendirici önlemlerin açıklanmasının ardından dolardaki sert düşüş etkili oldu.

Dolar/TL’nin 18 seviyesinin üzerine çıkmasıyla birlikte altının gram fiyatı, aralık ayının başından bu yana yüzde 30’un üzerine artışla 1000 liranın üzerine tırmanmıştı.

Gram altın bu sabah yüzde 12 düşüşle 680 lira seviyelerinde.

Türkiye’nin altın rezervleri geriledi
Bu arada IMF’nin verilerine göre Türkiye’nin altın rezervleri kasım ayında 21,89 milyon onsa geriledi. Türkiye’nin altın rezervleri ekim ayında 22,24 milyon ons seviyesindeydi.

Ons altın yatay seyir izliyor
Diğer taraftan altının ons fiyatı ise yatay bir seyir izliyor.

Omicron varyantından kaynaklanan vakalardaki artışlar ve yüksek enflasyonu nedeniyle beklenen faiz artırımlarını ons altının fiyatını baskılıyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.1 artışla 1,790 dolar civarınsa seyrediyor. ABD Altın vadeli işlemleri yüzde 0.2 düşerek 1,790.60 dolara geriledi.