İngiltere Merkez Bankası’ndan uyarı: Bitcoin’in değeri sıfıra düşebilir

İngiltere Merkez Bankası, Bitcoin’in değersizleşebileceği ve yatırımcıların ciddi kayba uğrayabileceği uyarısında bulundu.

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sör Jon Cunlife, özellikle pandemide popülerliği hızla artan Bitcoin’e ilişkin değerlendirmesinde “Fiyatları hayli değişebiliyor ve teorik ya da pratik olarak değeri sıfıra düşebilir” dedi.

Cunlife, salı günkü açıklamasında “Endişe yaratan nokta, kripto para finansal sisteme entegre edildiğinde, büyük çaplı bir fiyat düzenlemesi gerçekleşebilir ve bu da diğer piyasalarla birlikte sabit finansal piyasa aktörlerini gerçekten etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’in değeri kasım ayının başlarında 67 bin doları (yaklaşık 980 bin TL) geçip zirve yaparken, Omicron varyantının açıklanmasıyla ciddi bir düşüş yaşamıştı.

İngiltere Merkez Bankası’nın pazartesi günü yaptığı rutin finansal sistem değerlendirmesinde de büyük kuruluşların kripto para konusunda ihtiyatlı davranması gerektiği belirtilmişti.

Kripto para piyasasındaki gelişmelerin yakından takip edileceğinin bildirildiği açıklamada, “Hem yerel hem de küresel seviyede riskleri denetlemek, sürdürülebilir inovasyonu teşvik etmek ve finansal sistemde daha geniş kapsamlı güven ve bütünlük sağlayabilmek amacıyla, hızla büyüyen bu piyasalara etkide bulunulması için genişletilmiş mevzuat ve hukuki yaptırım çerçeveleri gerekli” ifadelerine yer verilmişti.

Bankanın medya ve hisse sahipleriyle ilişkiler bölümünden Thomas Belsham ise salı günü yayımladığı bir blog yazısında “Sorun, geleneksel para birimlerinin aksine Bitcoin’in kendisi haricinde başka şeylerin fiyatlandırılmasında kullanılmaması. Bitcoincilerin de sevdiği bir deyişle ‘bir Bitcoin=bir Bitcoin’. Fakat bu totolojiden bir para birimi çıkmaz” ifadelerini kullandı.

Bitcoin varlıklarının 21 milyonla sınırlandırılmış olmasının yatırımcıların ilgisini artıran kilit özelliklerinden biri olduğunu belirten Belsham, bu özelliğin “nihayetinde belki de Bitcoin’i değersiz hale getirebileceğini” savundu.

Şu anda 19 milyon Bitcoin piyasada dolaşımda bulunuyor. Belsham, nihai Bitcoin rakamına Şubat 2140’ta ulaşılması öngörülse bile zamanla bu durumun sistemin sürdürülebilirliğini zorlaştıracağı değerlendirmesinde bulunudu.