Bankaların faiz keyfi! Mevduatı 15 ile toplayıp, 23.8 ile vatandaşa satıyor!
Merkez Bankası'nın 1 puanlık faiz indirimi banka kredilerine yansımadı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 3 aya kadar vadeli TL mevduatlarda ortalama faiz yüzde 16’nın altına geriledi. Böylelikle mevduat faizlerinde ortalama faiz Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeye geldi.

6 aya kadar vadeli TL mevduat hesaplarında ortalama faiz yüzde 17’nin altını görürken, 1 yıla kadar vadesi olan mevduatlarda ise yüzde 14’nin altı kaydedilmiş oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son olarak Kasım toplantısında politika faizini yüzde 15 seviyesine indirmişti.

TCMB’nin bundan önceki iki toplantıda yaptığı faiz indirimleriyle birlikte üç ayda yapılan toplam faiz indirimi 400 baz puanı bulmuştu.

TCMB’nin faiz indirim döngüsüne başladığı dönemde 3 aya kadar vadeli TL mevduatlarda ortalama faiz yüzde 19 civarında seyrediyordu.

EN İYİ MÜŞTERİ KREDİ KARTI

Bankaların mevduata verdiği faiz oranı Merkez Bankası’nın da desteği ile 16’nın da altına inerken, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı faizlerini halen yüzde 23’ün üzerinde tutuyor. Bankaların kredi kartı ve kredili mevduat hesabındaki faiz marjı 8 puanın üzerine çıktı.  Bankalar geçen hafta kredi kartı ve kredili mevduat hesabı faiz oranı 1.80’e çekmişti. Ancak 1.80’in yıllık bileşik faizi  23.87’ye geliyor. Yine gecikme faizi ise yüzde 28.32 gibi rekor bir oranda bulunuyor.