Sosyal medya İngiltere’de yargıçların neden maaş almamasının nedeniyle ilgili bu hikaye ile çalkalanıyor. İşte herkesin okuduğu o müthiş olay:
İngiltere’de, yargıçların maaşı yoktur. onun yerine, ihtiyaçları oldukça kullandıkları; kredisi sınırsız çek defterleri yani limitsiz özel harcama yapma yetkileri vardır. ingiliz devleti, yargıçlarına bu kadar çok güvenir.

Bir gün yargıcın biri bankaya gidip, yazmış olduğu tam 1.000.000 poundluk bir çeki, bozdurmak istediğini söylemiş. tabii ortalık birbirine girmiş. Banka yöneticileri, en üst makamdan onay almadan bu kadar yüksek miktardaki bir meblağı veremeyeceklerini söyleyip hemen içişleri bakanlığı, adalet bakanlığı, başbakanlık gibi kurumlara telefonlar etmişler. Ancak aradıkları her yerden gelen cevap aynıymış:
Ödeyin !
Gel gelelim bankada dahi o kadar nakit yokmuş. yargıca, ertesi gün gelmesi rica edilmiş. ertesi gün, para bir bavulun içinde hazırmış.
Aradan birkaç gün geçmiş. yargıç, çıkagelmiş. parayı bankaya geri vermek istemekteymiş. Banka yönetimi şaşırıp kalmış. hemen adalet bakanlığı’nı bilgilendirmişler. Derhal bakanlık müfettişleri devreye girmiş ve yargıca, bu hareketinin sebebini sormuşlar.
Yargıç: ‘Kraliçe’nin hükümeti, bize gerçekten bu kadar güveniyor mu? onu sınadım’ cevabını vermiş.
Müfettiş raporları, bakanlığa iletilmiş ve aynı gün yargıç, görevinden azledilmiş. adalet bakanlığı, yargıca gönderdiği azil yazısında, gerekçeyi şöyle açıklamış:
‘Kraliçe hükümeti’nin saygın bir yargıcı, devletine güvenmiyor ve onu sınıyorsa, devlet ona asla güvenmez.’