Ali Babacan: Türk ekonomisini 10 Nobel ödüllü iktisatçı düzeltemez!
Ali Babacan'ın Türk ekonomisine yönelik iddiası.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski ekonomi bakanı ve Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türk ekonomisinin bugün sadece iktisatçılar tarafından kurtarılamayacağını iddia etti.

Ali Babacan, Ruşen Çakır’ın Youtube kanalı medyascope’de soruları yanıtladı. Babacan, Türk ekonomisine yönelik ilginç tespitlerde bulundu. En ilginç iddiası ise bozulan ekonomiyi iktisatçıların tek başına düzeltemeyeceği yolunda oldu. Babacan’a göre, Erdoğan ekonominin başına kimi getirirse getirsin düzeltemez.

İşte Babacan’ın o sözleri:

“Bugün Türkiye’nin ekonomisi sadece ekonomi politikalarıyla sadece düzeltilemez. Şu anda 10 tane Nobel ödüllü iktisatçıyı getirin, mesela tayip bey yapabilir. Bir heyet kurar ve der ki, vallahi billahi ben artık karışmıyorum. Zaten bilmediğimi de anladım. Bu arkadaşlara emanet ediyorum dese yine de bu 10 Nobel ödüllü arkadaşlar Türk ekonomisini düzeltemez.
Niye, çünkü o iktisatçıların ekonomi yönetimine koyduğunuz kişilerin Türkiye’nin uluslararası ilişkilerdeki saçmalıklarını düzeltecek halleri yok! O iktisatçılar Türkiye’nin yargı sistemindeki sorunları çözecek halleri yok! Türkiye’de hukukun üstünlüğü ilkesinin tamamen yerle bir edildiği ortamda gidip hukuk konusunda yargı konusunda reform yapacak halleri yok!
Çünkü onlar iktisatçı. Dolaysıyla Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi ancak topyekûn bir bakışla mümkün. Türkiye’nin bir dış politikası yok! Türkiye’nin bir güvenlik politikası yok! Türkiye’nin bir eğitim politikası yok, Türkiye’nin bir hukuk adalet politikası yok. Türkiye’nin bir ekonomi politikası da yok.”