Doları Euroyu bırak Tonga Pa’angasına bak! Tonga Pa’angası, TL  karşısında rekor kırdı!  1 Tonga Pa’angası, 5,23 Türk Lirası oldu
Türk lirası Tonga Krallığının para birimi karşısında bile değer yitirdi

Türk lirasındaki dramatik düşüş sürerken, dünyanın en küçük  ve adı hiç duyulmamış bir ülke olan Tonga’nın yerel para birimi ‘Tonga Pa’angası’ da Türk Lirası karşısında değerini artırdı. Son güncellemeye göre 1 Tonga Pa’angası, 5,23 Türk Lirası oldu.

TONGA NERESİ?

Tonga ya da resmî adı ile Tonga Krallığı, Büyük Okyanus’ta Polinezya ada öbeği içerisinde yer alan ve coğrafi olarak Okyanusya kıtasına dahil edilen bir ada ülkesidir. Tonga Krallığı adı konulan 172 ada ve mercan adasından (toplamda 177 ada) oluşmakta olup, bu adalardan sadece 36 tanesinde nüfus yaşamaktadır. Tonga aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğunun bir üyesidir. Ülkenin başkenti Nuku‘alofa’dur.Ülkenin kara sınırı bulunmamakta olup, sahip olduğu adaların toplam sahil uzunluğu 419 km’dir. Tonga, Okyanusya kıtasının orta ölçekli ülkelerinden biri konumundadır. Tonga toplamda 747 km² bir yüzölçümüne sahiptir. Tonga takımadaları Fiji’nin doğusunda, Samoa’nın güneyinde ve Yeni Zelanda’nın ise kuzeyinde yer almaktadır.

 

Uganda Şilini