Goldman Sachs altın için 2 bin dolar dedi
Altın için beklentiler 2 bin doların üstünde.

Goldman Sachs Enerji Araştırma Bölümü Yöneticisi Damian Courvalin yakın zamanda Bloomberg televizyonunda altın için boğa piyasası yorumlarında bulundu.
Yorumunda Courvalin, son altın ayda ekonomik büyümenin kısmen de olsa sürdürülebilmesi sebebiyle altının herhangi bir portföye ait olamadığını belirtirken, artık inatçı bir enflasyonda portföylerde altın bulundurmanın daha da anlamlı olacağını aktrardı.
Eğer faiz oranlarının fırlaması durumunda altına ne olabileceği sorusuna ise altın için önemli olan şeyin uzun vadeli faiz oranları olduğunu ve de faiz oranlarının reel olarak ne anlama geldiğinin bilinmesi gerektiğini aktardı.
Kripto para ve altın tartışmasına dair yorumunda kripto para ve altının birbirini yemesi gerekmediğini, son dönemlerde altından bir miktar paranın kripto para piyasasına girmiş olduğuna değinirken altının bir süre zarfında birçok varlıktan daha fazla kazandırabileceğini belirtti. Aynı zamanda Courvalin Çin’in son dönemde kripto projelerini yasaklamaya başladığını ve bu durumun da altın talebinde bir artış getirdiğini ekliyor.
Courvalin altın tüketicilerini üç grupta ele alıyor; merkez bankaları, yatırımcılar, gelişmekte olan piyasa tüketicileri. Son beş yılda eksik olanın altından tasarruf olduğunu belirten Goldman Sachs Yöneticisi bunun yakın zamanda düzelebileceğini belirtti. Örneğin Rusya’nın düşük petrol fiyatları sebebiyle uzun bir süre altın tasarrufu yapamadığını fakat artık toparlayan petrol fiyatları sebebiyle Rusya’nın altın tasarruflarını artırmaya başlayacağını belirtti. Yorumunda merkez bankalarının da saklama değeri olarak altına ilgileri artmış durumda.
Goldman Sachs yöneticisi Courvalin altın için temel fiyatın ons başına 2K$ olması gerektiğini ve ayrıca değerli metalin yakın gelecekte yukarı yönlü ek artışlara da açık olabileceğini belirtiyor.