Yüklü miktarda dolar satıp hisse alımında insider iddiası var
Yüklü miktarda dolar satıp hisse alımında insider iddiası var

Merkez Bankası’nın tarihi toplantısına saatler kala piyasada insider trading yani içerden bilgi ticareti iddiaları konuşuluyor. İddialara göre, öğle saatlerinden itibaren piyasada yoğun dolar satışı oldu. Akşam kapanışa kadar devam eden USD satışına karşın bir yandan da yoğun hisse alımı oldu. Hisse alımları derinliği yüksek bankacılık sektörü hisselerinde olduğu gözlendi. Yabancılar adına yaptığı işlemlerle tanınan ve son dönemde piyasanın yönüne belirlemekte etkili olan Bank of America Yatırım, neredeyse tüm bankacılık sektörü hisselerinde yoğun alım yaptı.

Borsa bir yandan yükselirken, dolarda ise düşüş vardı. Dolar 9.216 TL’ye kadar geriledi.  Dün saat 11.00’den itibaren başlayan dolar satışının ağırlıklı olarak 9.320 seviyesinden yapıldığı dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın faiz indirmesine yönelik beklentiler güçlü bir şekilde iken, piyasadaki bu süpriz döviz satış ve hisse alış, insider trading yani içerden bilgi ticareti iddialarını gündeme getirdi. Piyasada dolaşan iddialara göre, Merkez Bankası’nın bu ay faiz indirmeyeceği yolunda bilgi alan bazı yabancılar dolar satıp hisse aldı.