Almanlar’ın dev şirketi Türkiye’yi terk ediyor!
Alman devi Thyssenkrupp Gebze'deki tesisini satarak Türkiye'den çıkıyor.

Almanlar’ın dev şirketi Thyssenkrupp, Gebze’deki çelik tesisini satıyor. Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre, bu satışın Türkiye için anlamı da oldukça önemli. Alman devine ait AST’nin dünyada 3 tesisi bulunuyor. İtalya dışındaki tesisler Türkiye ve Almanya’da yer alıyor. Anlaşma tamamlandığında Alman şirket, Türkiye’deki en önemli varlığını da satmış ve çelik alanından da çıkmış olacak.

Dünyanın en büyük sanayi şirketlerinden biri Thyssenkrupp. 1891’de kurulan Thyssen ile 1811’de kurulan Krupp adlı iki Alman çelik şirketinin 1999’da kurulmasıyla ortaya çıkan Alman devi, 670 şirketiyle 28 milyar Euro’luk cirosu ve 103 bin çalışanıyla savunmadan denizciliğe birçok alanda faaliyet gösteriyor.

20 yıl önce Türkiye’de kurulan Thyssenkrupp Materials Turkey, başta Arçelik, Bosch olmak üzere otomotivden beyaz eşyaya kadar birçok sektörün çelik tedarikini sağlıyor. Gebze’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde 30 bin metrekaresi açık, 20 bin metrekaresi kapalı alana sahip fabrikasında, 30 bin tondan fazla paslanmaz çeliği işliyor. Son olarak bu tesise 2017 yılında 2 milyon Euro’luk ek yatırım yapan Thyssenkrupp, karbon işleme işini büyütmüştü. Alman şirketin Türkiye biriminin cirosu ise 750 milyon lira yani 70 milyon Euro’nun üzerinde. Alman şirketin bu satışı, Türkiye açısından oldukça önemli. Asansör işinin yanı sıra çelikten de ayrılması Türkiye’deki varlıklarının da azaltılması anlamına geliyor. Edindiğim bilgilere göre, Thyssenkrupp’un Türkiye ile olan tek ilişkisi denizaltı projesi.