Gurbetçilerde büyük korku Türkiye 4 milyon kişinin banka ve mal bilgilerini gönderdi
Türkiye 4 milyon gurbetçinin banka bilgilerini yaşadıkları ülkeye bildirecek

Başta Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaşayan 4 milyonu aşkın gurbetçinin Türkiye’deki varlıklarıyla ilgili bilgiler ilgili ülkelere gönderilmeye başladı. Gelir İdaresi (GİB) Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, gurbetçilerin Türkiye’de sahip oldukları finansal varlıklarıyla ilgili hesap bilgilerini 30 Eylül itibarıyla göndermeye başladıklarını, bu yılın sonuna kadar da sürecin devam edeceğini bildirdi.

Bazı vergi kanunlarında değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında bilgi veren İdris Şenyurt, 110 civarında ülkeyle çifte vergilemeyi önleme ve karşılıklı bilgi paylaşımı anlaşması için gerekli teknik ve yasal altyapıyı 2018’de tamamladıklarını ve bazı ülkelerle paylaşıma başladıklarını söyledi. Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerle yapılan çalışmaların bu ülkelerde yaklaşık 4 milyon gurbetçinin yaşıyor olması nedeniyle daha önce ertelendiğini ancak şimdi bu ülkelerin bir bölümünü de kapsayan bilgi paylaşımının başladığını bildirdi.

NASIL ETKİLEYECEK?

Gurbetçilerin Türkiye’deki mal ve finansal bilgilerinin yaşadıkları Avrupa ülkesine bildirilmesi özellikle devlet yardımı alan Türkleri olumsuz etkileyecek. İşsizlik ve devlet yardımının kesilmesinin yanı sıra, hükümetler isterse verdikleri ücreti geri isteme hakkına sahip oluyorlar.