Kasım korkusu doları 9 liraya yaklaştırıyor

Amerika’da açıklanacak olan tarım-dışı istihdam verisinin beklentiler gibi 500 bini üstü gelmesi halinde FED’in varlık alımına kasım ayında başlaması bekleniyor. Bu beklenti düşük faiz nedeniyle korumasız Türk lirasını vuruyor.

Haftanın en önemli verisi olan tarım-dışı istihdam verisi açıklanacak. Beklenti rakamı hafta başında 485bin civarında iken bugün beklenti rakamı 500bin’e yükselmiş durumda. Bir önceki ayın verisi ise 235bin açıklanmıştı. Rakamın beklenti ve üstü gelmesi ve ortalama saatlik gelirin beklenti üstünde ve hatta önceki veri ile aynı gelmesi FED Başkanı Powell’in bahsettiği istihdam koşullarını karşılayabilir. Bu durumda tahvil alımlarının azaltılmasına Kasım toplantısında başlanabilir.

Tarım dışı istihdam verilerinin beklentisi tüm gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkiliyor. Ancak Türk lirasındaki etkisi, düşük faiz nedeniyle daha fazla hissediliyor. Gelişmekte olan para birimleri arasında en çok değer kaybeden Türk lirası bu sabah da dolar karşısında değer yitirdi.

Dolar 8.900 TL‘nin üzerinde bir başlangıç yaptı. Uzmanlar, piyasada yarınki veri beklentisinin satın alındığını belirtiyorlar.