Kamu bankaları konutta kredi musluğunu kapattı
Merkez Bankası'nın faizleri 1 puan düşürmesine rağmen kamu bankaları bu kez konut kredisi faiz oranını düşürmedi.

Bir yıl önceki faiz indiriminde konut kredisi faizlerini bir anda 1.66’dan 0.99’a düşüren kamu bankaları bu kez faizleri düşürmedi. Bazı bankaların konut kredisi faizlerini yükseltmesine karşın kamu bankaları faizi sabit tuttu ancak bir çok talebi reddettiği belirtiliyor.

Kredi büyüklük sıralamasında yüzde 16.6 ile ilk sırada yer alan Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranını Merkez Bankası’nın 1 puanlık indirimine rağmen halen değiştirmedi ve 1.37’de sabit tuttu,

Yine yüzde 12.1 ile kredi büyüklüğünde ikinci sırada yer alan Vakıfbank’da 120 aya kadar konut kredisinde 1.37 aylık faiz alıyor.

HALKBANK SESİZ

Konut kredilerinde geçen yıl aktif rol üstlenen Halkbank son 6 aydır piyasadan adeta çekilmiş durumda. yüzde 11.8 kredi büyüklüğüne sahip olan banka konut kredisi faizini diğer kamu bankalarının aksine 1 puan daha yüksek tutarak 1.38 olarak belirledi.

REDDEDİLİYOR

Öte yandan kamu bankalarına konut kredisi için giden bir çok vatandaşın talebi çeşitli nedenlerden dolayı reddedildiği öne sürülüyor. Bazı krediler yetersiz teminat gerekçesiyle reddedilirken, bazılarına ise  gerekçe verilmiyor.