TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyon vurgusu Eylül’de bir faiz indirimi gelebilir düşüncesini güçlendirince dolar 8,50 ye doğru hareketlendi.
TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyon vurgusu Eylül’de bir faiz indirimi gelebilir düşüncesini güçlendirince dolar 8,50 ye doğru hareketlendi. Dün Amerikan 10 yıllıkları nedeniyle yükselen dolar bugün de Merkez Bankası’nın başkanının açıklamalarıyla adeta çöküş yaşadı.
Dolar/TL, küresel piyasalarda artan dolar talebinin etkisiyle güne yükselişle başlamasının ardından 8,46 seviyelerinde işlem görüyor.
Euro/TL ise 9,98-10,00 düzeyinde el değiştiriyor.
Dolar endeksi, dün yüzde 0,4 artışla yaklaşık bir haftanın en yüksek seviyesi olan 92,5’ten kapanmasının ardından bugün Asya piyasalarında 92,6’ya çıktı. Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 azalışla 1,1830’a geriledi.
TCMB BAŞKANI KAVCIOĞLU’NDAN ENFLASYON MESAJI
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuştu. 
“Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır” diyen Kavcıoğlu, salgının getirdiği olağanüstü koşulların çekirdek enflasyonun önemini artırdığını vurguladı.

Kavcıoğlu, kısa vadede enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların etkisini yitireceğini ve son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşündüklerini ve gıda dışı enflasyonun yılın geri kalanında da manşet enflasyonun altında kalmaya devam etmesini beklediklerini söyledi.