Fed Başkanı Jerome Powell’ın tahvil alımını azaltmaya bu yıl başlamanın uygun olabileceğini açıkladı. ABD borsaları yükseldi, ABD tahvil faizleri ve dolar düştü, içeride dolar/TL ise gün içi en düşük seviyeye geriledi
Fed Başkanı Powell’ın Jackson Hole Sempozyumunda merakla beklenen konuşmasıyla ABD borsaları yükseldi, ABD tahvil faizleri ve dolar düştü, içeride dolar/TL ise gün içi en düşük seviyeye geriledi
Fed Başkanı Jerome Powell’ın tahvil alımını azaltmaya bu yıl başlamanın uygun olabileceğini açıklaması piyasalarda yankı buldu.
S&P 500 endeksi yüzde 0.7 artışla 4,505.16 puanla rekor kırdı. Dow Jones yüzde 0.6, Nasdaq yüzde 0.9 yükseldi. Avrupa’da gösterge endeks Stoxx Europe 600 de yükseldi.
10 yılık ABD tahvil faizi Powell’ın varlık alımı azaltımı sonrası hemen faiz artışı olmayacağını belirtmesiyle hafifçe geriledi.
Dolar endeksi gün içi en düşük seviyeye indi. Dolar endeksindeki zayıflamanın etkisiyle Euro/Dolar paritesi ilk tepki olarak yüzde 0.6 artışla 1.18’e yükseldi. Konuşma sonrası Dolar/TL de 8.39’dan 8.36’ya inerek gün içi en düşük seviyeye indi.
Altının ons fiyatı da konuşma sonrası yükseldi.
Gelişen ülke para birimleri ise dolar karşısında Güney Afrika Randı öncülüğünde yükselişte.
Fed bölgesel başkanları da son birkaç günde varlık alımlarının azaltılmasına hızlı bir şekilde başlanması gerektiği mesajları vermişti.