PARAMEDYA

Bir Türk şirketi daha satılıyor

Bir Türk şirketi daha satılıyor

Aşırı değerlenen dolar, Türk şirketlerinin yabancılar için cazip hale geldi. ABD'li kimya devi Vinmar'ın Türk şirketi Alfa'yı devralacağı belirtildi.

Türk lirasındaki büyük değer kaybı ve yaşanan ekonomik kriz Türk şirketlerinin yabancılar tarafından satın alınmasına neden oluyor. Benzerinin 2001 yılında yaşandığı satın almalar yeniden başladı.
Dünyanın en büyük kimya şirketlerinden biri olan ABD’li Vinmar Group, Türk kimya şirketi Veser’in ardından Alfa Kimya ve bağlı firması Bursa Alfa Kimya şirketini de tamamen alıyor.
Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker'in köşesine taşıdı satın alma ile, dev şirket Türkiye'deki ikinci yatırımına imza atacak. 
Ülker, şunları aktardı:
"Alfa Kimya, 1983 yılında kuruldu. 350’yi aşkın çeşit ürün üreten Alfa, tekstil ile birlikte deterjan ve inşaat sektörlerine yönelik kimyasal üretim, boya, enzim, optik ve silikon ithalatı da gerçekleştiriyor. Alfa ayrıca, Danimarkalı Novozymes, Fransız Protex- International, Hintli Indo Colchem ve Çinli Zheijang Runtu firmalarının da Türkiye distribütörü. Alfa Kimya’nın İstanbul dışında Bursa, Tekirdağ ve Denizli’de üretim depo ve satış merkezleri bulunuyor."

Etiketler: alfa kimya

Facebook Yorumları