Kripto para aracı şirketlerinin bazılarının kaçması bazılarının da batması, soğuk cüzdan satışını patlattı. Peki nedir bu soğuk cüzdan?
Thodex isimli borsa 21 Nisan’da öğle saatlerinde işlemleri durdurduğunu açıkladı. Bir diğer borsa Vebitcoin de 23 Nisan akşamında siteyi kapattı. Her iki borsada parası bulunanlar yatırımlarını çekemedi.
Kripto para alanlar, dijital varlıklarını borsadaki alım-satım hesaplarında tutabiliyor. Bazı yatırımcılar, varlıklarını internete bağlı kripto para cüzdanlarında (sıcak cüzdan) saklıyor.
Her iki borsanın kapanmasının ardından bazı uzmanlar, kripto para saklamada daha güvenli olduğu belirtilen ‘soğuk cüzdan’lara dikkat çekti.
‘Soğuk cüzdan’, altyapısı kripto para saklamaya uygun, internete bağlı olmayan cüzdanlar anlamına geliyor. Bu tip cüzdanlar, telefona ya da bilgisayara bağlanabilen, fiziksel cihazları ifade ediyor.
Merak arttı
Google Trends, bir kelimenin hangi zaman aralığında hangi yoğunlukta arandığını gösteriyor. Söz konusu kelimeye ilgi, 0 ila 100 arasında bir sayıyla ifade ediliyor. Sayının 100’e yaklaşması, daha çok aratıldığı anlamına geliyor.
Google Trends verilerine göre son beş yılda ‘soğuk cüzdan’ aramasına ilgi yok denecek kadar azdı. Bu oran son bir yılda da değişmedi.

Kaynak: Diken