PARAMEDYA

Akbank sendikasyon kredisine büyük talep

Akbank sendikasyon kredisine büyük talep

Akbank'ın 675 milyon dolarlık sendikasyon kredisine 792 milyon dolar tutarında bir talep geldi. Banka borçlanmayı ekim 2020 maliyetine yakın bir oranda gerçekleştirdi.

Türkiye'nin artan risk primine rağmen, Türk bankaları yurtdışı sendikasyon kredilerini oldukça rahat yeniliyorlar. En son yenilemeyi Akbank yaptı. Banka 675 milyon dolarlık sendikasyon kredisini geçtiğimiz yıl ekim aylarındaki maliyete yakın bir oranda gerçekleştirdi. 
367 gün vadeli sendikasyon kredisinin maliyeti Libor+%2,50 ve Euribor+%2,25 olarak gerçekleşti.  işlemine 18 ülkeden 35 banka katıldı..
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:
"Ekim 2020 işlemindeki seviyelerde tutmayı başardık. Kredimize bankalardan yenileme tutarımızın yaklaşık yüzde 126’sına karşılık gelen 792 milyon dolar tutarında bir talep geldi. Gelen bu güçlü talep sonrası sendikasyon tutarımızı hedeflediğimizin üzerinde, 675 milyon Dolar’ın üstünde yeniledik. Böylece yenileme oranımız yüzde 107 olarak gerçekleşti. Böylesi zorlu bir ortamda bankamız bir kez daha sendikasyonunu 18 ülkeden 35 bankanın katılımıyla başarıyla yeniledi. Geçtiğimiz yılın işleminde yer almayan Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’dan 8 yeni banka da bu işleme katıldı. Sektörümüz için referans teşkil eden bu işlemimizle Türk bankalarının sendikasyonlarının önünü de açmış olduk. Akbank’ın güçlü bilanço ve sermaye yapısı ile Türk bankacılık sistemine olan güveni tazeleyen bir sendikasyon işlemine daha imza atmaktan gurur duyuyoruz. İşlemimize katılan ve destek veren tüm yatırımcılara ve muhabir bankalara teşekkür ederiz.”

Etiketler: akbank sendikasyon kredisi

Facebook Yorumları