Borsadaki fiyatı 5-6 kat artan halka arzlar, yatırımcı sayısını adeta patlattı. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre Mart ayında borsada yerli yatırımcı sayısı 2,2 milyonu aşarak yeni rekor seviyeye yükseldi.
Borsada yatırımcı sayısında Şubat ayında görülen sınırlı gerileme Mart ayında yerini rekor seviyeye bıraktı.
Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Mart ayında borsada yerli yatırımcı sayısı 2 milyon 236 bin 892 olarak kaydedildi. Böylelikle bir önceki aya göre yatırımcı sayısında yüzde 5 artış kaydedildi. Yılbaşından bu yana yerli yatırımcılar arasında259 bin 916 kişinin katıldığı görüldü.
Mart ayı rakamlarında BIST 100 yatırımcılarının sayısının yaklaşık 1,6 milyon olurken, BIST 30 yatırımcılarının ise 1,2 milyon civarında olduğu izlendi.
Yatırımcıların önemli bölümünün de portföyünün 10 bin liranın altında oluştuğu görüldü. MKK verilerine göre yatırımcıların yüzde 54,4’ünün hesabı 10 bin liranın altında. Hesabı 1 milyon ve üzerinde olan yatırımcıların ağırlığı ise yüzde 1,3 seviyesinde.
HALKA ARZLARIN ETKİSİ
Borsada yatırımcı sayısının artmasındaki en büyük etken olarak halka arz edilen hisselerin performası gösteriliyor. Son olarak Türk İlac hisse senedinin rekor yükselişi yeni halka arzlara olan ilginin daha da artmasına neden oldu.