Remzi Özdemir yazıyor: Sigorta hedefi  banka çalışanlarının psikolojisini bozmuş durumda. Günlük sigorta hedefi veriyorlar. Bugün 5 tane kanişim mutlu sigortası satacaksın.
Bu ülke hiç bu kadar sahipsiz olmamıştı.
Koskoca ülke birkaç sigorta şirketi tarafından soyuluyor ve buna dur diyecek hiç ama hiç kimse yok!
Evet! Türkiye bir avuç sigorta şirketi tarafından resmen soyuluyor.
Yabancı ağırlıklı sigorta şirketleri, Türkiye’deki yine yabancı bankalar aracılığı ile öyle bir kumpas kurmuşlar ki!.. Banka şubesine adım atan herkese hiçbir zaman riske dönüşmeyecek saçma sapan poliçeleri zorla satıyorlar.
Yüzde 50’ye varan kâr marjı ile bankalar artık bu akıl almaz poliçeleri müşterilerine zorunluluk olarak dayatıyor.
10 bin lira kredi almaya mı gittiniz? O halde en az 2 sigorta yaptırmak zorundasınız.
Tamam, hayat sigortasını anladım. O müşterinin lehine. En azından öldüğün zaman borç ailenin üzerine yıkılmıyor. Peki ikincisi nedir?
İkincisi derken, bunun üçüncüsünü yapan banka da var. Özellikle yüksek rakamlı kredi alan vatandaşlara 3. sigortayı bile zorunluymuş gibi dayatan bankalar var.
Elbette sigorta zorunlu değil! Ancak kredinin onaylanması için bu sigortalara evet demek zorundasın.
Vatandaş öyle çaresiz ki!  O banka şubesinden çıkıp, öbürüne gitse onda da durum aynı.
Bu iş artık zorbalığa dönüşmüş durumda.
Bir bankanın dahası bankacının sigorta hedeflerini buradan yazmak istiyorum. Bu bir bankacının bir ay içerisinde yapmak zorunda olduğu hedefler:
3 kasko, 2 dört dörtlük işyeri, 10 hayata devam, 3 sağlık, 10 eşya-konut, 10 dijital güvenlik, 5 BES, 10 iyi ihtimaller, 10 kredim güvende.
Şimdi bankacılık sektörünü yöneten otoritelere soruyorum?..
Bu sigortalar dünyanın neresinde banka şubeleri tarafından kredi alanlara yaptırılıyor?
Türkiye birkaç banka ve sigorta şirketinin sömürgesi mi?
Bankalar aynı zamanda çalışanlarının da psikolojisini bozmuş durumda. Günlük sigorta hedefi veriyorlar. Bugün 5 tane kanişim mutlu sigortası satacaksın.
Nerede bulacak kanişi olanı da sigorta yapacak? O da mecburen ya müşteriye yalvarıyor ya da birilerinin haberi olmadan kredi evrakının arasına koyup imzayı alıyor. Siz sanıyorsunuz ki, 10 bin lira kredi aldığınızda bin lira masraf ödediniz. Aslında masraf onun 100 lirası, geri kalanı yapıldığının bile farkına varmayacağınız ve dahası ne olduğunu bile anlamayacağınız sigortaya imza atıyorsunuz.
Son olarak bazı bankalara 2 yıl önce sigorta cezası verilmişti. Gerekçe neydi?
Bankalar sadece kendi çalıştığı sigorta şirketini mecbur tuttuğu için.
İyi de bankalar bunu halen yapıyor. Gidin bakalım bir banka şubesine, başka yerden yaptırdığınız sigortayı kabul ediyor mu?
Gerçekten çok yazık bu ülkeye.
Pandemi nedeniyle elin yabancı bankasından üç kuruş kredi için boyun büken vatandaşa yapılan muameleye bak.
Ben buradan oturduğu koltuğu korumak için o saçma sapan sigortaları kendi milletine dayatan vicdansız ve ticaret ahlakından yoksun yöneticilere sesleniyorum:
Aciz insanların sırtından sağladığınız o kârlar ve primler sizden olmasa bile emin olun ki, bir gün çocuklarınızdan çıkacaktır.

Kaynak Yeniçağ: Yabancıların sigorta vurgunu! – Remzi ÖZDEMİR