Önceki gün mobbing nedeniyle intihara sürüklendiği iddia edilen Dr.Mustafa Yılçın,  mobbingi bir kez daha Türkiye’nin gündemine taşıdı. Türkiye Mobbing ile Mücadele Derneği uyardı: Bu feryada sesiz halan herkes bu ölümden sorumludur!
Önceki gün mobbing nedeniyle intihara sürüklendiği iddia edilen Dr.Mustafa Yılçın,  mobbingi bir kez daha Türkiye’nin gündemine taşıdı. Türkiye Mobbing ile Mücadele Derneği uyardı: Bu feryada sesiz halan herkes bu ölümden sorumludur!
Türkiye Mobbing ile Mücadele Derneği Genel Başkanı İhlah İşman, yaptığı açıklamada, Bursa’da intihar eden Dr. Mustafa Yalçın’ın sağlık sektöründe yaşanan şiddetli mobbingi gözler önüne serdiğini söyledi. İşman, “Bu feryada sessiz kalan, umursamayan, görmezden gelen, yok sayan, yokmuş gibi davranan herkes; üzülerek belirtmeliyim ki bu insan hakkı ihlalinin sorumlusudur aynı zamanda.“dedi.
İşman, yazılı açıklamasında şunları söyledi:
“Dr. Mustafa YALÇIN Geleceğe umutla bakan bir çift göz. Hayata gülümseyen sevecen bir bakış. Bin bir emekle kazanılan bir meslek. Yüzlerce, hayat kurtaran bir hekim. Ülkemiz için de deneyimli, birikimli kalifiye insan gücü. Hayalleri, umutları olan pırıl pırıl genç bir doktor…
HEPSİ BİRLİKTE YOK OLDU…
Genç doktor uğradığı mobbing nedeniyle ağaca taktığı serumla kendisini uyutarak intihar etti ve ardında 6 sayfalık da bir mektup bıraktı.
Öncelikle kendisine Allahtan rahmet, kederli ailesi, sevenleri ve sağlık camiasına başsaglığı ve sabır diliyoruz.
Gücümüzün yettiğince, dilimizin döndüğünce, her fırsatta dile getiriyoruz. Mobbing beşeri sermayemiz olan deneyimli, birikimli kalifiye insan gücümüzü kemiren, yok eden bir işyeri kanseridir. Onurlu çalışma hakkını gözetmez, pozitif çalışma ortamlarını oluşturmaz, gerekli önlemleri almazsak, daha çok can kaybederiz. Mobbingin sonu, intihar ya da cinayettır.
Bu feryada sessiz kalan, umursamayan, görmezden gelen, yok sayan, yokmuş gibi davranan herkes; üzülerek belirtmeliyim ki bu insan hakkı ihlalinin sorumlusudur aynı zamanda.
Bir an önce müstakil bir Mobbing ile Mücadele Kanunu çıkarılmalıdır. Zorbalar en ağır cezalara çarptırılmalıdır. Toplumun mobbing ile ilgili farkındalığı artırılmalı, bilinci oluşturulmalı, hangi statü ve makamda olursa olsun herkesin işyerlerinde mobbing ile mücadele kararlılığı geliştirilmelidir. KAMU, ÖZEL SEKTÖR TÜM KURUM VE KURULUŞLAR BU KONUYA ÖNEM VERMELİ, PSİKO SOSYAL RİSK FAKTÖRLERİNİ ORTADAN KALDIRACAK GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMALIDIR. HER İNTİHARDAN SONRA TAZİYE MESAJLARI İLE GEÇİŞTİRİLECEK BİR KONU DEĞİLDİR MOBBİNG.
HERKESİ GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARININ GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ.
ÜZGÜNÜZ, GERÇEKTEN ÇOK ÜZGÜNÜZ…”