Banka kredi faizlerinin yüzde 20’leri geçmesi şirketlerin çareyi borsada aramalarına neden oldu. Vatandaşında borsaya ilgisinin de etkisiyle 100 şirket halka arz için sıraya girdi.

 Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Ocak 2021 itibariyle 2 milyon 168 bin 605 kişiye ulaştı. Yerli yatırımcı sayısı da 2 milyon 156 bin 283 kişiye çıktı. Yeni gelen yerli yatırımcının ise çoğu halka arzlar için hisse senedi piyasasına katıldı. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Köksal, Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) dosyası bekleyen 100’e yakın şirket olduğunu tahmin ettiğini belirterek bu yoğun talep nedeniyle şirketlerin denetim firması ve aracı kurum bulmakta da zorlandığını vurguladı. Köksal şirketlerin büyüklüğünün 50 milyon lira ve altı seviyesinde olduğunu 300-400 milyon lira halka arzlar için yabancı yatırımcı talebinin olması gerektiğini dile getirdi.
Köksal, yeni yatırımcıların hisse senedi piyasalarına ilgisinin sadece Türkiye’de yaşanmadığını söyleyerek, bunun temel nedeninin piyasalardaki para bolluğu olduğunu kaydetti. Birçok şirketin halka açılmak istediğini ve SPK ile kurumlarda bir sıkışma olduğunu belirten Köksal, “Herkes halka arz furyasına, modasına katılmak istiyor. Bunun nedeni de halka arz endeksindeki hareket. Halka arz edilen şirketlerin performansını gösteren bu endeks yılbaşından itibaren yüzde 37 artış gösterdi. Aynı dönemde tüm hisseleri kapsayan BİSTTUM yüzde 6, BİST100 de yüzde 3 artış gösterdiler. 2020 yılı boyunca da halka arz endeksi yüzde 200 artmış, diğer endekslere büyük fark atmıştı” dedi.
Hesaplar sadece halka arzda kullanıldı
MKK verilerine göre yatırımcıların yüzde 50’sinin toplam portföy büyüklüğünün 5 bin TL’nin altında olduğunu belirten Köksal, “483 bin kişinin portföy büyüklüğü 100 TL’den düşük. Bu hesaplar halka arzlardan pay alabilmek için açılmış ve sadece halka arzlarda kullanılan hesaplar. Ocak ayı içinde açılan hesapların çoğu halka arzdan hisse almak için geliyor. 72 bin kişinin portföy büyüklüğü 0-1 lira arasında. 410.9 bin kişinin 1-100 lira arasında, 101-1000 lira arası 333 bin 230 hesap var. Portföy büyüklüğü 150 dolar bile etmez. Çoğu aynı hesap zaten, halka arzdan hisse almak için çocuğunun, eşinin, tanıdığının adına hesap açıyor. Halka arza girdiğinde müthiş fazla talep geliyor ve 300-500 liralık bir şey alabiliyorsunuz. Bunda bir yanlışlık yok. Vatandaş halka arzlardan daha fazla pay alabilmek için böyle bir yöntem uyguluyor. Ancak halka arz edilen şirketlerin performansı ve halka arz endeksinin hareketi dikkat çekici” diye konuştu.