Morgan Stanley’e göre, Ocak ayında rekor seviyelere ulaşan yükselişin ardından, yükselen piyasa hisse senetleri yıl içinde zirveye ulaşmış olabilir.
Morgan Stanley’e göre, Ocak ayında rekor seviyelere ulaşan yükselişin ardından, yükselen piyasa hisse senetleri yıl içinde zirveye ulaşmış olabilir.
Morgan Stanley’in yükselen piyasa hisse senetlerinin neden zirveye ulaştığının sekiz açıklaması şöyle:
MSCI göstergesi ile güçlü bir şekilde ilişkili olan bakır fiyatlarında düzeltme yaşanıyor.
Hisse senedi piyasalarını canlandırmada önemli bir rol oynamış görünen G-4 ülkelerinin bilanço genişlemesi, muhtemelen “önemli ölçüde ılımlı” olacak. Stratejistler, bunun 2022’nin başlarında tek haneli büyümeye gerileyeceğini ve geçmiş fiyat-kazanç oranlarına göre önemli düşüş anlamına geleceğini söylüyor.
ABD tahvillerinde on yıllık başabaş enflasyon oranları Ocak ayında zirve yaptı ve o tarihten bu yana düzeltmede; bu da reflasyon ve ekonomilerin yeniden açılması konusundaki yakın vadeli olumlu beklentilerin zaten zirve yaptığını gösteriyor.
Morgan Stanley’in Çin için serbest likidite göstergesi, önceki %15’in üzerine kıyasla yıllık bazda %5’ten az arttı ve önümüzdeki birkaç ay içinde negatife dönebilir. Bu, Çin’deki zayıf hisse senedi performansıyla ilişkilendirilme eğiliminde. Kısa vadede azalan yeni yıl tatili aktiviteleri nedeniyle tüketici güveni de gerileyebilir.
ABD dolarının değer kaybı durdu. Doların değeri MSCI gelişmekte olan piyasa hisse senetleri ve gelişmiş emsalleri arasında ters orantılı.
Gelişmekte olan piyasa endeksinin 2021 ve 2022 için kazanç revizyonları, geçen yılın ikinci çeyreğinden bu yana devam eden kazanımların ardından “durmanın erken işaretlerini” gösteriyor.
Gelişmekte olan pazarlar ve Asya hisse senedi fonları “coşkulu” girişler gördü. Bu tür olaylar geçmişte pazar zirveleri ile birlikte gerçekleşmişti.
Yükselen piyasa göstergesine göre Kore’deki hisse senetleri, Mart ayından bu yana gösterdikleri performansla Ocak ayında zirve yapmış olabilir. Bu göreceli performanstaki büyük zirveler, genellikle yükselen hisse senetlerinin mutlak kazançlarındaki zirvelerden önce geldi.