Yurtdışından getirilen telefonlaradan alınan kayıt parası 2 bin liraya çıktı. Yüksek vergi Türkiye’yi kaçak cep telefonu cenneti yapıyor. 
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni zamlar 1 Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe girdi.
Sözcü’nün aktardığı habere göre, 1 Ocak 2021 tarihinden yurt dışından cep telefonu getirip, kayıt altına alacak vatandaşların ödeyecekleri IMEI kayıt tutarı 2 bin lirayı aştı.
Almanya’dan 1200 euro’ya yeni model bir telefon alan kişi, bunu Türkiye’ye götürdüğünde açtırmak ve Türkiye’de kullanıma sokabilmek için yaklaşık 240 Euro (2 bin 170 TL) daha ödeyecek.
Geçtiğimiz yıllarda yurtdışından Türkiye’ye götürülen cep telefonlarında ‘IMEI Kayıt Bedeli’ birçok kez zamlanmıştı. Miktar son olarak 1838 lira olmuştu.
KAÇAK CENNETİ
Öte yandan İMEİ kayıt ücretinin artması Türkiye’yi adeta kaçak cenneti haline getirdi. Şu an iphone telefonlar için İMEİ kırma yapılamaz iken, Android işletim sistemli cep telefonları Gürcistan, Kuzey Irak ve İran üzerinden getiriliyor ve İMEİ klonlama işlemi ile yarı fiyatına yakın satılıyor.